5 tipov na starostlivosť o jarnú záhradu

0 1 181

Nielen každý záhradník, ale aj bežný človek sa určite na príchod jari teší. Príroda v tomto období krásne ožíva a príjemné teploty nám dovoľujú si tento luxus vychutnávať plnými dúškami. Ak ste však pred zimou údržbu podcenili a nemáte na ňu veľa času ani teraz, nával pozitívnych emócií nečakajte.

Ešte stále ale nie je neskoro a môžete svoje plány starostlivosti o záhradu na jar zmeniť. Tento článok obsahuje 5 tipov, ktoré vám v správnej údržbe o vašu jarnú záhradu určite pomôžu.

Výživa rastlín

Napriek tomu, že nás zatiaľ tento rok vysokou „nádielkou“ snehu neprekvapil, hneď ako sa jeho posledné zvyšky na záhrade roztopia, je ideálny čas a vynikajúce obdobie na prípravu záhrady na jej rast.

Ide o to, že rastliny potrebujú úrodnú pôdu a dobré podmienky na výživu. A nakoľko ich samotná pôda po zime veľmi veľa nemá, je dôležité zvoliť tie hnojivá, ktoré majú nasledujúce zloženie:

  • Draslík;
  • Fosfor;
  • Dusík.

Fosfor posilňuje a podporuje rast koreňového systému, dusík prispieva k rastu zelenej hmoty a draslík je potrebný na tvorbu ovocia a kvetov.

Burina

Začiatkom jari by sa mala venovať osobitná pozornosť aj burinám. Je veľmi dôležité vytiahnuť burinu včas, pretože práve v týchto prvých mesiacoch ešte nebudú mať silný koreňový systém. Dôležité je ale byť opatrný, aby ste pritom nepoškodili okolie a koreňový systém rastlín, ktoré ste už do pôdy zasadili. Z tohto dôvodu sa burina najlepšie vyberá ručne.

Mulčovanie

Je nesmierne dôležité nezabudnúť ani na mulčovanie pôdy. Vrstva mulča prispeje k dobrej regulácii teploty pôdy. Včasné mulčovanie zabráni tiež rastu buriny, odparovaniu a dokonale udrží v pôde potrebnú vlhkosť!

Ako mulč môžete použiť slamu, kôru, kompost alebo hnilé listy. Odporúča sa naniesť vrstvu mulča maximálne do 10 cm. Ak sa rozhodnete použiť na mulčovanie aj hnoj, musí sa dobre zohriať, inak sa začne proces oxidácie pôdy. Výsledkom potom bude, že vysoko oxidovaná pôda zničí všetky rastliny v záhrade.

Vyplnenie prázdnych miest

Po jarnom prebudení záhrady môžu byť niektoré miesta prázdne. Napríklad niektoré rastliny odumreli alebo sa poškodili. Na vytvorenie dlhodobej kompozície môžete použiť viacročné rastliny, ktoré celkový obraz určite nepokazia. Môžete napríklad použiť niekoľko vhodných druhov okrasných kríkov a kvetov. Pri ich výsadbe nezabudnite na použitie hnojiva.

Prerezávanie kríkov a stromov

Napriek tomu, že v zime majú mnohé rastliny svoj vegetačný kľud, predsa len sú stále živé. Prerastené konáre, suché a poškodené časti stromov alebo kríkov sa pre ich lepší rast preto oplatí odstrániť.

Tu je ale dôležité byť opatrný, pretože nie všetky kríky si vyžadujú prerezávanie. Pred sanitárnym prerezávaním a zbavením kríkov chorých a poškodených konárov sa preto, samozrejme, ak nemáte skúsenosti, poraďte s odborníkom.

Pozbierajte aj popadané lístie, nečistoty a pripravte si do takto upravenej záhrady semená, ktoré už v týchto dňoch môžu ísť do pôdy. Takáto záhrada vám bude robiť radosť po celý rok.

Zdroj obrázka: NinaMalyna/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.