Špinavá domácnosť pod lupou

0 1 250

Naše domovy by mali byť bezpečným prístavom, kde si môžeme oddýchnuť a zotaviť sa, aby sme prežili vo vonkajšom svete bez nebezpečenstva a škodlivého stresu. Bohužiaľ, aj tu ale na nás číhajú nebezpečenstvá, ktoré si často ani nevšimneme a môžu ohroziť naše zdravie.

Ak máte bolesti hlavy, dýchacie alebo zažívacie ťažkosti, mali by ste spozornieť a spoznať 6 vecí, ktoré môžu tieto problémy spôsobiť. Aj keď práve teraz nie ste chorí, nemali by ostať bez povšimnutia, pretože môžete mať doma malé deti alebo niekoho s poruchou dýchacích ciest či imunitného systému.

1. Plesne a huby

Spóry plesní a húb sa vyskytujú takmer vo všetkých klimatických podmienkach na celom svete. Ale v teplom a vlhkom prostredí, ako sú napríklad naše kúpeľne, práčovne a pivnice, môžu spóry rásť, množiť sa a vytvárať nebezpečné kolónie. Väčšina plesní v domácnostiach je povrchová, zatiaľ čo iné typy čiernej alebo zelenej plesne prenikajú do interiéru vášho domu, čím sa znižuje jeho bezpečie a sila.

Všetky plesne dráždia dýchacie cesty a môžu spôsobiť veľké problémy ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Preto je veľmi dôležité odstrániť pleseň z akéhokoľvek povrchu v domácnosti. Či už chemickou alebo mechanickou cestou, určite pleseň nepodceňujte.

2. Obývacia izba

Obývacia izba je obľúbenou miestnosťou pre hostí, ako aj samotných obyvateľov domu. Tu máme občerstvenie, pohrávame sa s domácimi miláčikmi, vykladáme nohy na stôl, aby sme ich po náročnom dni konečne odbremenili a často používame diaľkové ovládacie panely rôznych zábavných systémov. Preto sa aj tento priestor stáva miestom, kde sa môžu spojiť všetky baktérie.

Najväčšiu škodu v obývacej izbe môže spôsobiť spomínané diaľkové ovládanie. Ďalšími vážnymi problémami sú nečistoty a prach z ulice. Pravidelné používanie dobrého vysávača s HEPA filtrom a časté čistenie povrchov novej obývacej steny či podlahy od prachu pomôže udržať alergény pod kontrolou.

3. Klimatizácia a kúrenie

V snahe o pohodlie mnohí používajú systém ústredného kúrenia a chladenia. A aby sme znížili náklady na prevádzku systému, zvýšili sme energetickú účinnosť našich domovov tak, že sme dvere a okná nepriedušne uzavreli. Ale to, čo je dobré pre naše peňaženky, môže byť nebezpečné pre naše zdravie, najmä pre ľudí s respiračnými chorobami.

Vykurovacie, ventilačné a klimatizačné systémy neumožňujú prívod čerstvého vzduchu, jednoducho filtrujú a spracúvajú vzduch v miestnosti, pričom toxíny ponechávajú vo vnútri. Môže to byť cigaretový dym, radónový plyn, pleseň, čistiace chemikálie, prchavé organické zlúčeniny a oxid uhoľnatý. V mnohých domácnostiach môže byť vnútorný vzduch znečistený viac ako vonkajší vzduch.

Prečo klíma škodí?

Pretože ide o technológiu, ktorá okrem zmeny teploty vzduchu môže pri nedostatočnom čistení filtrov a prieduchov predstavovať zdroj šírenia spór a plesní. Podobne sú na tom aj krby alebo rôzne ohrievače, ktoré emitujú častice dráždiace naše dýchacie cesty.

Tu je niekoľko tipov na zlepšenie kvality ovzdušia vo vašej domácnosti:

  • Ak je to možné, otvorte okná a dvere.
  • Pri kúpaní alebo varení použite vetranie na vyťahovanie vlhkého vzduchu z miestnosti.
  • Obmedzte používanie toxických detergentov.
  • Nainštalujte systém výmeny vzduchu.

4. Kúpeľne

Kúpeľne sú malé miestnosti naplnené teplom a vysokou vlhkosťou, ktoré prispievajú k akumulácii plesní, odpadových produktov z ľudského tela, ako aj chemikálií obsiahnutých vo výrobkoch osobnej hygieny a čistiacich prostriedkoch. Zdravotné riziká sa skrývajú takmer na každom povrchu a vo vzduchu.

Najväčšie zdravotné riziká sú:

  • Nesprávne čistenie a umývanie rúk, ktoré zanechávajú baktérie na všetkých povrchoch, ako napríklad E. coli a vírusy.
  • Krížová kontaminácia zdieľaním uterákov, ktoré môžu šíriť baktérie a huby, ktoré spôsobujú kožné ochorenia.
  • Používanie silných čistiacich prostriedkov, osviežovačov aerosólového vzduchu a obmedzovanie toku čerstvého vzduchu.
  • Zlá kvalita vody.

5. Spracovanie potravín

Choroby z potravín sú jedným z najbežnejších zdravotných rizík v našom živote. Väčšine ľudí spôsobuje krátkodobé zažívacie ťažkosti, ale môžu spôsobiť aj vážne problémy alebo dokonca smrť.

Aj keď niektoré výrobky, ktoré kupujeme, nie sú sterilné, väčšina problémov sa objaví, ak výrobky nie sú správne pripravené a spracované v našej kuchyni. Nesprávna teplota varenia, skladovanie, umývanie a krížová kontaminácia sú obzvlášť nebezpečné pre deti a pre tých, ktorí majú narušený imunitný systém.

6. Kuchyňa

V kuchyni sú okrem nebezpečenstva jedla aj ďalšie hrozby. Drezy, odtoky a odpadky, ktoré nie sú pravidelne čistené, sú ako Petriho misky s rôznymi druhmi črevných baktérií.

Zakaždým, keď používate dosku akéhokoľvek typu, vytvárajú sa na nej mikroskopické rezy, ktoré môžu obsahovať baktérie. Aby sa predišlo krížovej kontaminácii, je obzvlášť dôležité používať samostatné dosky na potraviny a mäso.

Dokonca aj čistiace prostriedky, ktoré používate, môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Špongie a kuchynské servítky môžu obsahovať baktérie salmonely alebo E. coli, ktorých utieraním riadov a okolia drezu či stolu ich môžete šíriť ďalej. Aj tu je preto prevenciou pravidelná výmena.

Zdroj obrázka: Francesco Scatena/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.