5 tipov ako pripraviť svoju záhradu na jar

0 243

Jar sa blíži pomaly ale isto. Teplomer vonku ukazuje, že teplota mieri smerom nahor a každý správny záhradník vie, že svoju záhradu treba pripraviť na jarné obdobie včas, aby sa mohol tešiť z krásnych kvetov, alebo plodnej úrody jarnej zeleniny. 

Treba upratať škody, ktoré napáchala zima

Aj keď sa to nemusí zdať, predpoklad, že záhrada v zime spí je nesprávny. Práve naopak, pôda doslova živorí. Vo februári začína obdobie, kde je potrebné v záhrade upratať. Treba sa zbaviť všetkých prekážok ktoré by mohli brániť v raste faune, ktorá sa postupne bude predierať na svetlo. Ak sú podmienky počasia priaznivé, dá sa siať prvá zelenina v podobe šalátu, reďkovky, špenátu alebo skorej mrkvy. 

Zabezpečte si vyvýšenú betónovú záhradu

Vyvýšená záhrada môže byť štýlovým miestom, kde si dokážete efektívne  vypestovať krásny záhon ale aj chutnú zeleninu, či ovocie, ktorý navyše vyzerá štýlovo. Dá sa kreovať aj namiesto klasických kvetináčov, ktoré sa časom opotrebujú alebo pokazia.  Záhrada z betónu má navyše množstvo výhod. Okrem toho, že betón ako materiál je momentálne veľmi moderný aj vďaka svojej neutrálnej sivej farbe sa hodí doslova všade. A je aj praktický. Je totiž odolný a vydrží dlho. Predsudky o tom, že betón je nevzhľadný už dávno neplatia. Prešiel totiž radikálnymi zmenami a dnes ide o moderný a estetický materiál, ktorý je súčasťou mnohých domácností, podláh, stien a dokonca aj doplnkov do domácnosti.  Vďaka vyvýšenej betónovej záhrade šetríte aj svoj chrbát, keďže záhradku viete umiestniť do výšky ktorá vám najlepšie vyhovuje a nemusíte sa tak neustále ohýbať až k zemi. 

A ak nepatríte k vyznávačom šedej, nemusíte sa báť, betón sa dnes dá vyrobiť už doslova v akejkoľvek farbe. Pohľadový betón sa dá stále krajšie odlievať v rôznych farebných variáciách. Od širokého množstva sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy,” hovorí Miki Kasza, odborník na betón z Renit beton. “Nefarbí sa však klasickými nátermi a farbami na fasády, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú priamo do betónu, nie naň,” dodáva Kasza. 

Pokládka betónovej dlažby

Aby ste sa k svojej záhradke dostali bez problémov aj počas a po  daždivých dňoch, kedy je zem mäkká a do blata sa zaborí každá topánka je dôležité vybrať si kvalitnú dlažbu, z ktorej urobíte chodník vďaka ktorému sa dostanete všade tam, kde potrebujete. A prečo si namiesto iných variácií a umelých odliatkov vybrať betón? 

Betónovú dlažbu je radosť udržiavať, pretože si po položení nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. “Betón je 100 % prírodný, vysokoodolný a navyše aj dizajnovo štýlový. Lesklý alebo matný povrch a farebné prevedenie si môžete zvoliť podľa vlastného vkusu,” ozrejmuje odborník na pohľadový betón.

Betónový plot

Potrebujete opraviť plot, aby vám susedove mačky, psy, či iní domáci miláčikovia neničili vaše milované záhony? Žiadny problém. Vyberte si betónový plot a môžete zabudnúť na opravu potrhaných drôtených plotov, ktoré vyžadujú neustálu starostlivosť a náter. “Betónový plot je trvácny, vydrží dlhé roky a nemusíte sa trápiť s jeho údržbou či opravami. Vybrať si môžete plot rôznych rozmerov,” objasňuje Kasza. 

Príprava pôdy

Pred sadením si treba správne pripraviť aj pôdu.  Pred prípravou sa treba presvedčiť, že pôda nie je príliš mokrá.K prvým prácam patrí úprava štruktúry po zime kyprením a rozrušením veľkých hrúd, ktoré by mohli brániť hľúzam v raste. Pre druhy rastlín, ktoré si to vyžadujú miesta, kde ich plánujete sadiť nezabudnite pohnojiť. Následne celú plochu zarovnajte. Keď máte areál záhrady pripravený, stačí si už iba vybrať konkrétne druhy rastlín, ktoré v nej túžite mať a môžete sa pustiť do sadenia. 

Príprava záhradného nábytku

Po tuhej zime je potrebné na jar prichystať aj záhradný nábytok. Pri jeho výbere treba myslieť na to, že bude umiestnený v exteriéri a  ďalších niekoľko dôležitých vecí.  Určite chcete aby sa na ňom sedelo  alebo ležalo pohodlne  a nezaberal množstvo miesta v garáži alebo pivnici.  Taktiež materiál by ste mali vybrať taký, aby sa jednoducho a ľahko udržiaval. Dôležité je premyslieť, pre koľko ľudí má slúžiť a či k nemu potrebujete aj záhradný stolík. Ďalším dôležitým parametrom je kvalita. Typický plastový nábytok, ktorý bol v móde už roky dozadu je cenovo síce najdostupnejší, ale jeho životnosť je relatívne nízka. Navyše na slnku môže meniť farby a na uskladnenie potrebuje pomerne dosť miesta. Dnes už na trhu existuje aj nábytok, ktorý nie je potrebné sezónne odkladať a na jednom mieste ho môžete mať položený po celý rok. Ide o betónový exteriérový nábytok, ktorý má hneď niekoľko výhod. Garden Sofa Four seasons, ktorej konštrukcia je vyrobená z kovu a betónu, vydrží, už ako názov napovedá, vo vonkajšom prostredí všetky štyri ročné obdobia. Počas chladných dní stačí odložiť epedá – samostatné časti sedačky. Vďaka tomu už nie je nutné zháňať priestor na uskladnenie. Nehovoriac o bezproblémovej údržbe. Tvar sedenia si môžete navrhnúť sami a sedačku vyrobíme unikátne len pre vás. 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.