5 slávnych vôní, ktoré si poradia s arogantným hmyzom a komármi

0 799

Už čoskoro sa hrozba komárov a dotieravého hmyzu stane každodenným problémom nielen pre tých, ktorí majú svoju usadlosť pri vode a na vidieku, ale aj pre mnohých obyvateľov miest. Neželané návštevy v podobe dotieravého hmyzu nám znepríjemnia nejeden večer. Našťastie existuje obrovské množstvo spôsobov, ako proti nim bojovať. Mnohé z nich sú ale škodlivé aj pre samotných ľudí a pri kontakte s dýchacími cestami spôsobujú podráždenie a problémy. Ide to našťastie aj inak.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako odradiť tento hmyz od návštevy v našom byte alebo dome je využitie dostupných a neškodných vôní kvetov a rastlín, ktorými si zároveň môžete skrášliť svoje okolie. Ktoré to sú, sa dozviete v našom článku.

Eukalyptus

Len pre informáciu: kmene, ktoré kedysi dávno žili blízko eukalyptových hájov, nikdy nevedeli, čo je to malária. Je to preto, že vôňa eukalyptu dezorientuje mnoho druhov hmyzu, vďaka ktorému sa nemohla táto choroba potom šíriť.

Ak si svoje okná alebo okolie domu touto rastlinkou ozdobíte aj vy, komáre a hmyz nebudú mať šancu si nájsť k vám cestu a teda ani svoju korisť. V niektorých prípadoch stačí použiť aj Eukalyptový olej, ktorého predaj je dnes naozaj veľký.

Mäta pieporná

Mäta má veľmi silnú arómu, ktorú komáre doslova nenávidia. Vďaka jej účinkom budú od vás lietať na sto metrov. Okrem toho dokáže esencia alebo aj čaj z mäty zmierniť zápal z uštipnutia hmyzom, takže to bude nakoniec dvojitý účinok.

Bazalka

Bazalka je odlišná od eukalyptu v tom, že sa môže pestovať nielen na záhrade, ale aj v blízkosti postele. Tak je potom ochrana proti komárom na konkrétnom mieste takmer konštantná.

Komáre sa vône bazalky obávajú a rovnako ako v prípade mäty, bazalková šťava môže byť dokonalým prostriedkom na odpudenie a teda neškodným repelentom.

Extrémne efektívny cesnak

Cesnakom sa potierať nemusíte, vieme, že je zdravý, no má špecifickú vôňu. Tá dokáže s hmyzom vo vašom okolí zatočiť. Mali by ste ho ale olúpať a umiestniť na konkrétne miesto, kde je aktuálne výskyt nepríjemného hmyzu nežiaduci.

Nechtík lekársky

Calendula alebo nechtík lekársky sa nachádza nielen na vidieku, ale aj v mestských záhonoch. Faktom je, že tieto absolútne neškodné a dokonca aj roztomilé drobné kvietky sú ako zbraň skutočnej genocídy proti komárom. Preto, ak máte letnú chatu, uistite sa, že v jej okolí budete mať dosť týchto dokonale voňavých a účinných pomocníkov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.