Zle fungujúca sušička prádla vám môže dokonale znechutiť vašu obľúbenú bielizeň. Povedzme si preto práve teraz o troch najčastejších problémoch a ako si vtedy dokážete pomôcť sami.
Sušička bielizne je spolu s práčkou jedným z najpoužívanejších bielych spotrebičov v domácnosti (a energeticky aj najnáročnejších). Čisté a suché oblečenie tak máte k dispozícii hneď bez zbytočných úkonov navyše – vybrať prádlo z práčky, vyniesť ho na balkón či na záhradu, povešať ho, potom zase pozberať, požehliť ho… no veď to poznáte.
Keď však sušička prestane pracovať tak ako má, vyvstáva veľký problém. Bielizeň sa vám len hromadí a vám sa môže veľmi rýchlo stať, že košeľu či blúzku budete mať v práci niekoľko dní za sebou. Ale dosť už, nestrašme…
Sušičky ako prístroje sú totiž pomerne jednoduché a niektoré z bežnejších problémov sa dajú ľahko svojpomocne vyriešiť. Pozrite sa na 3 najbežnejšie problémy, s ktorými by ste si mohli poradiť aj sami:
Oblečenie je horúce, no nie úplne suché
Sušičku ste naplnili, spustili a spokojne odišli na nákup. Po ukončení cyklu ste sa vrátili a zistili ste, že prádlo aj tak nie je ešte úplne suché. Čo sa stalo? Nuž, možno ste ju trochu preťažili. Stáva sa. Tak jednoducho spustíte ďalší, už kratší cyklus, a dosušíte bielizeň k svojej spokojnosti.
Lenže, zrazu zistíte, že sa to stáva akosi pričasto. A hoci to vyzerá, že všetko funguje ako má, vaše oblečenie býva pravidelne vlhké. Môže za tým byť chybný vykurovací článok, sušička síce funguje, ale cyklus nie je dostatočne horúci na to, aby prádlo vyschlo úplne. Vykurovacie teleso sa môže prirodzene opotrebovávať, pričom tento proces môže ešte viac urýchliť časté preťaženie sušičky, znečistenie sieťok filtra i slabšie vetranie. Našťastie výmena nebýva problém. Nefunkčné teleso kúpite v obchode podľa čísla modelu vašej sušičky. Akonáhle si ho zaobstaráte, môžete ho vymeniť – odpojíte sušičku, vyberiete zadný panel, odmontujete článok a nainštalujete nový. Pred prvým použitím s bielizňou najprv spustite testovací cyklus a skontrolujte teplotu.
Ďalšou príčinou môže byť upchatie odvzdušňovacieho potrubia (pozor, nie filtre). Raz do roka ho vyčistite aby vaša sušička pracovala naozaj hladko a efektívne a hlavne bezpečne (zamedzíte tak aj riziku požiaru).
Bubon sa síce točí, ale sušička jednoducho nesuší
Tak toto je úplne „iná sranda“, keď sušička naoko pracuje (aj pri nastavenej vysokej teplote), no po skončení cyklu máte prádlo mokré a studené. Príčinou môže byť aj opotrebovaná vyfukovacia tepelná poistka. Tá je navrhnutá tak, aby v prípade vyšších teplôt ako je normálne, vypla sušičku a zabránila tak prípadnému požiaru. Ustriehnuť si musíte aj to, či nie je upchaté vetranie, mriežka alebo sušička nie je veľmi preťažená.
Opotrebovanú poistku je potrebné potom vymeniť. Najprv ju však musíte nájsť. Mala by sa nachádzať v blízkosti výfuku. Takže sušičku najprv odpojte, odstráňte zadný panel, poistku odskrutkujte a vymeňte za novú. Vhodnú poistku hľadajte podľa čísla modelu vašej sušičky.
A bubon sa netočí vôbec
Spustili ste cyklus, počujete motor, no s bubnom to ani nehne? Tak to môže byť naozaj vážny problém. Alebo aj nie? Možno. Možno je to „len“ opotrebovaný hnací remeň. A v podstate by to mala byť prvá vec, ktorú by ste mali skontrolovať v prípade tejto poruchy najskôr.
Ak ste zistili, že remeň je v dezolátnom stave, je jasné, že ho treba čím skôr vymeniť. Nový remeň (z kamenného obchodu alebo eshopu) vymeňte v sušičke za starý, pričom sa uistite, či je správne nasmerovaný a dobre sedí.
Ak zistíte, že príčinou nie je hnací remeň, môže to byť aj vodiacou kladkou prípadne motorom. Kladka sa vymieňa o niečo zložitejšie ako remeň, ale dá sa to ešte zvládnuť. Ak je problém v motore, nezostáva vám nič iné ako kontaktovať servisáka.