Zohrejte sa aj v zime

0 325

Problematike, aký zdroj tepla zvoliť vo svojom dome sme sa už venovali. Teraz sa však bližšie pozrieme na to, ako sa v zime zohriať aj v paneláku, a pritom predsa ušetriť.

V bytoch zväčša veľa možností na zmenu vykurovania nemáme. Ak Vás ale čaká rozsiahlejšia rekonštrukcia, môžete klasické radiátory vymeniť napríklad za podlahové kúrenie. Aj tento typ je stále rozšírenejší. Napriek pomalému rozbehu zimy sa už môžeme tešiť z mrazivých teplôt a najmä na horách aj zo snehovej nádielky. Toto však neteší práve u nás doma, pretože sme nútení kúriť o to viac, aby sme sa vôbec zohriali. Účty za teplo tak túto sezónu budú rásť, no to by nemala byť zámienka na prehnané šetrenie.

Teplo jednoducho potrebujeme a najmä doma by sme mali myslieť na pohodlie celej rodiny. Sú však aj možnosti, ako mať doma pohodlie, a predsa ušetriť. Podstatné je všetko zosúladiť. Každé zvýšenie teploty, navýši aj naše náklady, a to zhruba o 6 % pri 1 °C. To nie je málo, no aj tak treba vedieť rozumne hospodáriť. Aj nízka spotreba Vás totiž môže vyjsť draho. Ak ste teda doteraz kúrili normálne a zrazu prestanete, nezaplatíte síce za minutú energiu, ale pokutu. Ani to nie je veľmi príjemné, preto sa neoberajte o pohodlie.

Bežnou výbavou našich domácností sú termostatické hlavice na radiátoroch. Vďaka nim môžete regulovať teplotu v každej miestnosti osobitne, čo môže byť veľmi ekonomické. Aj v spálni potrebujeme nižšiu teplotu ako napríklad v obývačke, kde sa zdržiavame väčšinu dňa. Rovnako aj kuchyňa pri varení si vystačí s oveľa nižšou teplotou. Správnou reguláciou si teda viete zefektívniť svoju spotrebu.

K dispozícií je však dnes, aj vďaka moderným technológiám, regulácia na diaľku. Takto môžete teplotu vo Vašom dome upravovať veľmi rýchlo a tým šetriť. Rozdielna teplota v jednotlivých izbách totiž nemusí byť jediným spôsobom ako ušetriť. Využiť môžete aj to, či je doma celá rodina, alebo sú všetci v práci, prípadne v škole. Vtedy nemusíte svoj domov vykurovať na vysokú teplotu.

Možností, ako ušetriť na kúrení, je teda viacero. Nemusíte hneď investovať do moderných technológií, no ak budete sami myslieť na tieto princípy, znížite svoju spotrebu tepla na minimum.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.