Zbavte dom prebytočnej vlhkosti

0 286

V minulom článku sme Vás oboznámili s niektorými spôsobmi, ako zbaviť stavbu vlhkosti. Išlo prevažne o zásahy do samotnej stavby a jej muriva, čím sa dá zabrániť prenikaniu vlhkosti z podložia a okolia do stavby. Dnes sa zameriame na spôsoby, ktoré nie sú tak invazívne, no rovnako ponúkajú dobré riešenie.

Vlhkosť v našich domoch je stále pomerne aktuálna, a to nielen pre nezvykle vlhký minulý rok. Najmä u starších budov ide o závažný problém, ktorý musíme riešiť, inak hrozia nielen poškodenia stavby, ale aj zdravotné riziká, ktoré by dom spravili celkom neobývateľný. Nie vždy sú však nutné stavebné zásahy, prípadne je potrebné aj dodatočne pomôcť vysušeniu muriva.

Pomôcť s vysušením Vám môže napríklad elektroosmóza. Tento môžete využiť namiesto spôsobov spomenutých v predchádzajúcom článku. Princíp tkvie v tom, že nie je nutné robiť žiadne zásahy do stavby. Ide v podstate o špeciálny prístroj, ktorý mení elektrický náboj domu a tým zabraňuje vzlínaniu vody z podložia do muriva. Záporný elektrický náboj zeme priťahuje vlhkosť späť do podložia. Na tento spôsob postačuje len jedno zariadenie na celú stavbu, vrátane suterénu. Nemusíte sa obávať žiadnych dopadov na Vaše zdravie, či funkčnosť domácich spotrebičov. Ide o ekologický spôsob bez použitia chemických látok, či zásahov do samotnej stavby. Rovnako tento prístroj ani nezaberá veľa miesta a doma ho tak pohodlne schováte.

Nevýhodou však je pomerne vysoká obstarávacia cena aj okolo 1 700 €, no aj dlhý čas, počas ktorého sa stavba zbavuje vlhkosti. Tento spôsob je však vhodný aj pre tehlové a kamenné murivo. Aj po odstránení vlhkosti však prístroj funguje ako bariéra proti opätovnému vzlínaniu.

Ak Vás odrádza najmä cena, prijateľnejšie sa Vám budú zdať odvlhčovače vzduchu. Tu sa totiž cena pohybuje od 150 € za prístroj. Tieto sú však len dočasným riešením a vysoká spotreba elektrickej energie Vás zrejme taktiež veľmi nepoteší. Ide však o spôsob vhodný pre všetky typy muriva. Ak ale nie je odstránená skutočná príčina vlhnutia, po vypnutí prístroja sa opäť objaví pôvodný stav.

Odvlhčovače vzduchu sú vhodné najmä ako doplnková možnosť vysušenia muriva po odizolovaní, či chemickej injektáži.

Foto by: midiman

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.