Zjednodušte si pobyt v kuchyni tým, že si vyberiete správny drez

0 583

Možno si to ani neuvedomujete, ale niekedy nám dokážu znepríjemniť život aj drobné maličkosti. O to viac, ak sa jedná o efektívne využitie interiéru, ako tomu býva najčastejšie napríklad v kuchyni.

Aj vďaka nevhodnému umývadlu môže byť proces varenia alebo pečenia skutočným utrpením, a to nijako nepreháňame. Dokonca sa na túto tému konal aj vedecký prieskum, v ktorom sa zistilo, že až dve tretiny všetkých záležitostí je nejako prepojených s kuchynským drezom. Nakoľko to ale nie je lacná záležitosť, väčšinou sa ho snažíte vyberať rozumne, tak, aby vám vydržal niekoľko ďalších desať rokov. Ako to ale zvládnuť aj vtedy, ak chcete, aby bol váš drez zároveň pohodlný a štýlový?

Čo je vhodné pre kuchynský drez?

Ak chcete dobre rozhodnúť, ktorá z dostupných možností bude najlepšou voľbou pre vašu kuchyňu, vytvoríme vám zoznam požiadaviek na ideálny drez.

    • Umývadlo pre kuchyňu by malo byť dostatočne priestranné. Koniec koncov, práve to sa zvyčajne používa nielen na umývanie tanierov a pohárov, ale aj hrncov, panvíc a ďalšieho kuchynského riadu.

    • Dobrý drez by mal byť schopný odolávať vysokým teplotám, príležitostným vplyvom a účinkom rôznych domácich chemikálií. Zároveň je ľahké s ním manipulovať a udržiavať vynikajúci vzhľad pri minimálnom úsilí.

    • Dizajn drezu je aj o štýle kuchyne. Harmonicky zapadne do interiéru a bude sa ľahko kombinovať s kuchynským nábytkom, spotrebičmi a príslušenstvom.

    • Uistíte sa, že pri vami zvolenom type kuchynského drezu budete môcť brať do úvahy aj kuchynské návyky vašej rodiny. Teda to, ako často budete variť, aké produkty pritom používate a koľko riadov je nutné potom umyť.

Veľkosť umývadla a hĺbka misy

Veľkosť umývadla nezávisí len od osobných preferencií. Ak máte malú kuchyňu, budete sa pravdepodobne musieť vzdať veľkého priestranného umývadla s dvoma alebo troma ďalšími misami. Riešením v tomto prípade môže byť to rohové. Najčastejšie sa skladá z jednej veľkej alebo dvoch malých obdĺžnikových misiek. Môžu byť umiestnené na rovnakej línii alebo vo vzájomnom uhle. Takýto drez vám umožňuje naplno používať prázdny roh a zároveň pôsobiť kompaktnejšie aj po vizuálnej stránke. Všetko závisí od vašich možností.

Okrem veľkosti umývadla je veľmi dôležitá aj hĺbka misy. Nemali by ste si vybrať veľmi hlboké umývadlo, inak sa budete musieť neustále ohýbať. Čoho nepríjemným dôsledkom môže byť – časté napätie a bolesť v ramenách a chrbte. Ak je misa naopak príliš plytká, striekajúca voda, iné tekutiny a špina z riadu sa bude usádzať všade naokolo.

Podľa odborníkov možno považovať za optimálnu hĺbku 150 až 180 mm. Je to ideálne riešenie pre vaše pohodlie, ktoré si môžete „užiť“ aj pri umývaní riadu.

Materiál

A teraz pre niekoho to najdôležitejšie. Materiál, z ktorého je drez vyrobený. Výber bude záležať od viacerých faktorov. Po prvé, od dizajnu kuchyne a štýlu celkového interiéru, požadovaných vlastností a vášho rozpočtu. Veľkú hlavu si s tým ale robiť nemusíte, pretože dnes tieto veci mnohí výrobcovia v kvalitnom prevedení poskytujú na trhu v dostatočnom množstve.

Klasika z nehrdzavejúcej ocele

Nehrdzavejúca oceľ je možno najpopulárnejší materiál. Obsahuje chróm a nikel, ktoré v jednej zmesi dodávajú kuchynskému drezu krásny lesk a spoľahlivo ho chránia pred koróziou. Mnohé kovové drezy majú však jednu hlavnú nevýhodu – môžu byť na dotyk hlučnejšie. Výrobcovia vtedy ponúkajú riešenie so zvukovým tlmičom vyrobeným z mäkkých materiálov pod misou.

Kameň a jeho napodobeniny

Možno pre niekoho drahším riešením sú drezy z materiálov ako je kameň, keramika alebo granit. Tieto prevedenia sú ale v poslednej dobe veľmi populárne. Navyše sú veľmi šetrné k životnému prostrediu. Dokonale zapadajú do takmer každého kuchynského interiéru. Ľahko sa umývajú. Zvládnu vyššiu teplotu, no pozor na extrémne výkyvy. Nemajú strach z „chémie“ a absorbujú zvuk z nalievania vody.

Tieto kompozitné drezy sú vyrobené často aj z kamenného prášku, špeciálneho spojiva na báze živíc a pigmentov. Ich farby potom dokážu napodobniť prírodný kameň najdokonalejších odtieňov.

Doplnky

Nevyhnutným prvkom perfektného drezu je bočné krídlo alebo „sušička“. Môžu byť umiestnené na jednej strane umývadla alebo na oboch. Slúži tiež ako stojan na pokrmy, jedlo alebo horúce hrnce a panvice.

Moderné kuchynské drezy sú skutočné pracovné centrum, ktoré obsahuje mnoho ďalších doplnkov, ktoré sa často predávajú v jednom sete. Základom však ostáva, že všetky tieto zariadenia výrazne uľahčujú život hostiteľa a ušetria vám vzácny čas a pracovný priestor v kuchyni.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.