Chcete urobiť dobrý dojem? Dajte si záležať na správnom kovaní dvier

0 419

V modernom svete prvý dojem o interiéri kancelárie alebo bytu začína spravidla z predných dverí a nemenej dôležitá je v tomto smere samozrejme aj kľučka, ktorú si môžete pohodlne vybrať podľa toho, ako vám to celkovo sedí k zvyšnému dizajnu a štýlu konkrétneho priestoru.

Dverové kľučky sú dôležitým atribútom všetkých dverí. Sú ich neoddeliteľnou súčasťou, pretože sa bez nich v každodennom živote vôbec nezaobídeme. Okrem spoľahlivosti a pohodlia musia byť ale aj vizuálne príťažlivé a len v tom správnom obchode ich nájdete všetky pokope a na jednom mieste, čo určite oceníte. Ale na čo všetko by ste si pri ich výbere mali dávať ešte pozor, aby bolo použitie dverí naozaj bezproblémové a jednoduché?

Materiál

Ako vo väčšine prípadov, aj tu je pri výbere dôležitý typ materiálu, ktorý sa pri výbere kovania dverí použije. Nakoľko je frekvencia využitia tohto doplnku veľmi dôležitá, mali by ste myslieť na jeho pevnosť. Ideálne sú v takom prípade samozrejme pevnejšie kovy, ktoré sa dajú použiť v peknej povrchovej úprave. Kovové, z antikoru a iných podobných zliatin, ktoré sa dajú veľmi dobre kombinovať s drevom alebo sklom.

Plasty sú možno pre niekoho cenovo výhodnejšie, no ich použitie by ste mali zvážiť v závislosti frekvencie využitia a umiestnenia konkrétnych dverí.

Rozeta alebo štít?

Ak si budete vyberať kovanie, môže vás prekvapiť aj svojím prevedením v podobe štítu alebo rozety. Aký je vtom rozdiel? Veľmi jednoducho a laicky povedané, štítkové kovanie dverí pokrýva otvor kľučky aj zámku celoplošne v jednom kuse, pričom rozetové – zvlášť kľučku a zámok. Rozetové kovanie tak môže byť pre niekoho jednoduchšia a pôsobiť elegantne.

Správny rozmer?

Ide o rozteč, vzdialenosť medzi osou, okolo ktorej sa otáča samotná kľučka a osou, okolo ktorej sa otáča aj zámok. Ak si kupujete nové dvere priamo s celou súpravou, nič z toho vás možno zaujímať nemusí, ale ak meníte len samotné kovanie, problém môže nastať, a o to viac pri starších typoch dverí, ktoré plnia svoje pôvodné funkcie stále veľmi dobre, no zlyhala len jedna časť.

Klasické a najčastejšie vzdialenosti medzi spomínanými osami sú od 72 do 90 až 92 milimetrov. Nezabudnite si pred výberom nového kovania tieto veci premerať.

Čo ak je súčasťou kovania aj guľa?

Možno si myslíte, že určenie strany je dôležité len pri výbere samotných dverí. Pozor by ste si mali dať aj pri výbere dverného kovania, teda kľučky, o to viac, akej z jednej strany guľa. Jednoduchým pravidlom, podľa ktorého by ste sa v tomto smere mohli riadiť je spôsob otvárania dverí. Ak budete dvere otvárať ľavou rukou, ide o ľavú a naopak, ak otvárate dvere uchopením kľučky pravou rukou, ide o pravú kľučku. Platí to ak máte na druhej strane spomínanú guľu.

Kedy sú pravé a kedy ľavé dvere?

Možno budete potrebovať pri výbere nových dvier aj túto informáciu. Tu by ste sa mali riadiť tým, z ktorej strany sú viditeľné pánty. Ak sa nachádzajú na pravej strane, dvere sú pravé a naopak.

Ak by ste sa predsa len obávali nesprávneho výberu, jednoducho si vaše staré dvere odfoťte a poproste predajcu o radu. Alebo si priamo zavolajte firmu, ktorá urobí prvú obhliadku a podľa toho rozhodne, ktoré dvere, aký typ a materiál bude pre konkrétnu miestnosť a vchod najlepší.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.