Koľko decibelov je už moc? Pokojná domácnosť bez zbytočných zvukov od susedov

0 589

Ak ste sa rozhodli bývať v panelovom dome, kde je naokolo vás niekoľko susedov, zrejme sa nevyhnete tomu, že vás z času na čas prekvapí prenikajúci zvuk z kuchyne, v ktorej sa rieši veľmi veľa vecí. Ak je to na dennom poriadku, niekde nastal problém. Buď sú to príliš hluční susedia, alebo vaše bývanie nespĺňa stanovené normy zvukovej izolácie danej konštrukcie stavby.

Dajte si pozor na zraniteľné miesta

Riešení, ako vyriešiť tieto situácie je niekoľko. Niektoré z nich sú závislé od výšky vášho finančného rozpočtu a iné zasa len od drobných stavebných úprav, ktoré možno zvládnete aj sami.

Pred tým, než sa ale začnete zaoberať veľkými rekonštrukciami, skúste sa pozrieť na to, v akom stave sú niektoré časti vášho interiéru. Ide o najviac zraniteľné miesta z pohľadu nedostatočnej izolácie proti prenikajúcemu hluku. Niektoré hlučné situácie sú naozaj chúlostivé a vedia vám pri dlhodobom pôsobení spôsobiť mnohé zdravotné problémy.

Najviac zraniteľnými miestami sú vchodové dvere, okná, a potom steny a strop. Ak vás trápia problémy s nadmerným hlukom od susedov alebo z ulice, mali by ste si v týchto veciach a miestach urobiť poriadok.

Ako zistíte, že sú susedia moc hluční?

Na hodnotenie zvukovej izolácie medzi deliacimi konštrukciami v miestnostiach konkrétnych budov stanovuje optimálne hladiny hluku norma STN 73 0532. Ako laik ale asi nebudete hľadať kvôli svojmu pohodliu všetky zákony. Pre porovnanie by vám ale mohli pomôcť príklady. Najskôr si však ale povieme, že optimálna hladina znesiteľného hluku je pre nás do 35 dB, ak by sme spali, normou je 25 až 30 dB. Všetko, čo presahuje tieto hodnoty nám dlhodobo môže spôsobovať problémy.

Skúste si predstaviť obyčajnú chladničku, ktorá vydáva nepríjemné zvuky, premenené na čísla do 40 dB, čo je pre spánok neprípustné. Priznajme si, keď sa človek snaží zaspať, vadí mu aj bzučanie poletujúcej muchy.

Bežný rozhovor môže dosahovať hladinu 60 dB, vysávač 75, štekot psa 85 a hlasná hudba 100 dB.

Lepšie konštrukcie priečok

Ako iste viete, zvukové vlny sa šíria vzduchom, a preto je niekedy najlepšou voľbou vzduchová nepriezvučnosť, ktorú je možné dosiahnuť lepšou konštrukciou priečok. Dvojité vrstvy, akustické peny alebo kročajová izolácia, ktorá sa postará zároveň aj o krokovú nepriezvučnosť.

Na vás je, aby ste si vybrali toho správneho výrobcu a poskytovateľa týchto služieb. Kúpili si dvere, ktoré dobre tesnia a inštalovali správne okná, ktoré k vám nevpustia ani ten najmenší hluk z okolia, v ktorom sa nachádzate a bývate.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.