Vyvarujte sa chybám pri žehlení. Ušetrite si čas a predovšetkým nervy

0 326

Leží vám doma preplnený kôš s bielizňou a vám sa do jeho žehlenia zrovna dvakrát nechce? Jedno je isté – oblečenie samé nezmizne! Našťastie pre vás máme pár rád a tipov, vďaka ktorým si ušetríte nielen čas, ale aj nervy. Prestaňte prokrastinovať a pusťte sa do toho.

Stále väčšia hromada

Keď sa vrátite unavená z práce, žehlenie kopy oblečenia sa v danej chvíli najskôr nejaví ako najatraktívnejší program. Je však dobré myslieť na to, že keď sa začne hromada zväčšovať, bielizeň sa automaticky oveľa viac krčí a vy tím pádom strávite u žehliacej dosky aj viac času. Skúste si to dopredu naplánovať o niečo pravidelnejšie, napríklad raz týždenne. Budete to mať v okamihu hotové a nebude vás nevzhľadná kôpka toľko stresovať.

Multifunkčná doska

Ak je niečo skutočne dôležité, potom je to správny výber žehliacej dosky. Zlá voľba totiž môže spôsobovať napríklad bolesť chrbtice, krku alebo aj zápästia. Snažte sa vybrať takú, ktorú si môžete čo najviac prispôsobiť vašim potrebám. „Kvalitná žehliaca doska vie dnes takmer čokoľvek. Veľa času ušetrí napríklad Total Reflect Plus, ktorého poťah s funkciou odrážania pary a tepla umožňuje žehliť bielizeň len raz namiesto z oboch strán. Kto používa parné generátory, mal by si vybrať dosku s dostatočnou odkladaciou plochou. Ďalej by váš pomocník mal mať rozhodne nastaviteľnú výšku. Veľa práce uľahčí aj integrovaná zásuvka a držiak káblu, vďaka ktorému sa vám nebude pliesť do žehlenia. Predovšetkým maminky určite ocenia aj detskú poistku zabraňujúcu náhodnému zloženiu,“ vraví Lucie Parmová zo značky Vileda.

Na praní záleží

Aj napriek tomu, že žehlenie je zásadné, všetko začína už pri praní! Ak máte dostatok priestoru pre sušenie, vyperte bielizeň na menšie otáčky – nielenže sa oblečenie nebude zbytočne ničiť, naviac sa nebude ani toľko krčiť, čo práve pri žehlení určite oceníte. Pokrčeným kusom sa môžete vyhnúť aj vďaka správnemu zaveseniu, pri ktorom sa hodí mať sušiak s teleskopickými drôtmi. Napríklad Infinity FLEX ich má ultra silné, takže vzhľadom k ich hrúbke ostane na oblečení menej záhybov. Je to skvelá voľba predovšetkým pre sušenie veľkých kusov ako sú obrusy alebo obliečky, kedy ich nemusíte prehýbať, ale rozprestriete ich po celej dĺžke.

Nie nadarmo odporúčajú výrobcovia oblečenia obracať bielizeň naruby pred tým, než ho vložíte do práčky. Nielenže zabránite vyblednutiu farby, ale svoju službu to splní aj behom žehlenia. Na mnohých materiáloch sa kvôli vysokej teplote môžu tvoriť lesklé plochy. Otočením tak predídete ich vzniku a vaše oblečenie zostane po dlhšiu dobu ako nové.

Teplá voda pomôže

Ešte, než sa do nevyžehlenej bielizne pustíte, pripravte si pohár s teplou vodou, ktorú ľahko naneste na jednotlivé kusy. Voda je dobrá na pokrčenú bielizeň – vsakuje sa do látky rovnomerne a zvlhčená textília sa potom jednoduchšie žehlí. Ďalšou možnosťou je zvesiť bielizeň zo šnúry keď je ešte trochu vlhká, nebudete musieť používať vodu a zároveň si žehlenie urýchlite.

Tiež sa tešíte až vyžehlené kôpky upracete do skine a budete mať blažený pocit po dobre odvedenej práci? Ešte chvíľku ale vydržte! Bielizeň nechajte zhruba hodinku vychladnúť. V skrini by sa mohlo znovu pokrčiť alebo ešte horšie – splesnivieť. Expertka na upratovanie Marie Kondo radí, že je lepšie skladať oblečenie za seba. „Skladanie oblečenia je efektívnejšie za sebou, nie na seba. Budete mať potom väčší prehľad o vašom šatníku. Do skine sa vám toho naviac vojde o dosť viac.“

Starajte sa o svoju žehličku

Nezabúdajte, že základom žehlenia je dobrá a funkčná žehlička. A aj o ňu je potrebné sa čas od času postarať. Ak vás trápi napríklad roztavená textília na doske, vyskúšajte tavnú tyčinku, ktorá sa žehlením postupne rozpustí a nabalí na seba zbytky vlákien. Zvoliť môžete aj o niečo jednoduchší variant, a tým je ocot. Stačí položiť ručník na dosku a naň namočenú handričku v octe. Rozpálenou žehličkou potom prechádzajte cez octovú handričku a uvoľňujúce sa nečistoty utierajte o hranu žehliacej dosky prikrytou ručníkom. Žehlička bude krásne čistá a funkčná.

Nestíhate? Nevadí

Riešenie sa nájde aj pre tých, ktorí zrovna nestíhajú a na žehlenie čas nemajú. Tým samozrejme nemyslíme, aby ste vyšli z domu v pokrčenej košeli či nohaviciach. Oblečenie, ktoré si chcete vziať práve na seba, môžete vyžehliť až tesne pred odchodom. Zaberie vám to len chvíľočku!

Ak nezvolíte posledný variant, kedy nestíhate, snažte si to vždy spraviť príjemné. Pusťte si váš obľúbený film, hudbu nebo napríklad podcast. Spojenie príjemného s užitočným vždy utečie rýchlejšie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.