Vyskúšajte si príjemné bývanie v provensálskom štýle

0 498

Neoslovuje vás moderný dizajn a máte radšej vidiecky štýl bývania? V tom prípade ste si už určite zamilovali štýl Provance, ktorý je útulný a vytvára teplo domova. Poradíme vám, ako jednoducho si v ňom vybrať nábytok a bytové doplnky.

Čím je provensálsky štýl typický?

Typickým znakom tohto vidieckeho štýlu bývania sú rastliny a predovšetkým levanduľa a ruža. Nábytok aj doplnky by mali byť v bielej alebo jemnej pastelovej farbe v odtieňoch ružovej, fialovej či sivej. Keď už budete vyberať nábytok, zamerajte sa na rustikálny štýl, ktorý by ale nemal byť prezdobený a pôsobiť gýčovo. Obávať sa nemusíte ani jemného vintage v podobe kovaní s efektom patiny alebo „opotrebovaným“ vzhľadom doplnkov.

Bytové doplnky

môžu byť pokojne z prírodných materiálov ako drevo alebo prútie či kov. Veľmi rýchlo navodí príjemnú južanskú atmosféru aj vázička so sušenou levanduľou. Dopriať si môžete tiež dekoračné vankúše a miesto žalúzií zavesiť na okná radšej závesy alebo záclony.

Hodí sa do každej miestnosti v dome

Obývačka, kuchyňa, spálňa, kúpeľňa aj predsieň – všetky miestnosti sa dajú zariadiť v štýle Provance. Kuchyňa by mala byť podľa možnosti drevená a biela pričom môže byť aj jemne zdobená. Chýbať by nemali ani maľované hrnčeky, misky a koreničky. A v jedálni sa môžu objaviť zasa aj smaltované hrnčeky alebo riady.

Do spálne je ideálna bavlnená posteľná bielizeň v prírodných farbách, kde sa dá použiť aj jemný vzor. Do postele si pokojne uložte dekoračné vankúše a použite vzorovaný prehoz na posteľ. Centrom obývačky býva sedacia súprava, ktorá by v tomto prípade mala byť svetlá. Ak bude mať kvetinový vzor, samozrejme to len umocní atmosféru Provance, ale ak sa vám to zdá príliš postačí aj deka alebo vzorované vankúše.

V obývačke ani v spálni by ste nemali zabudnúť na dôležitý detail akým je osvetlenie. Štýlové by malo byť nie len hlavné stropné svetlo ale aj stolné lampičky. Nebojte sa použiť sviečky, lampáše alebo lucerny rôznych tvarov a veľkostí. Bude to nádych jemnej elegancie a s kopou romantiky. Vyskúšajte

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.