5 mýtov o polystyréne

0 212

Expandovaný polystyrén (EPS) patrí k popredným stavebným materiálom, navyše šetrným k životnému prostrediu. Pre svoje mimoriadne vlastnosti a výhodnú cenu je považovaný za jeden z najlepších izolačných materiálov. Sprevádzajú ho však mýty a polopravdy, ale my vám prezradíme, aké sú skutočné vlastnosti expandovaného polystyrénu.

Mýtus č. 1 –  Plesne  

Asi najznámejší mýtus týkajúci sa expandovaného polystyrénu (EPS) súvisí s plesňami. Opak je ale pravdou, keďže práve vďaka zatepleniu sa zníži kondenzácia vodnej pary a rosný bod sa v stavbe posunie z muriva do izolantu. Kvalitne odvedené zateplenie chráni vašu stavbu pred vznikom plesní. Príčinou vzniku plesní vo vašom dome alebo byte však môžu byť zle utesnené okná alebo dvere.

Mýtus č. 2 – Aj tenká izolácia stačí

Ľudia si mylne myslia, že aj 5 cm izolácia EPS je postačujúca, ale nie to je pravda. Obzvlášť pri energeticky úsporných budovách je potrebné aplikovať EPS s hrúbkou aspoň 15 – 20 cm. Vďaka kvalitnej izolácii s EPS môžete ušetriť 50-70% nákladov na vykurovanie, no zároveň vám EPS izolácia v správnej hrúbke ušetrí peniaze aj na klimatizácii. Niekedy je viac, predsa len viac.

Mýtus č. 3 – Budova po zateplení nedýcha

„Nedostatku kyslíka“ sa vôbec nemusíte obávať. K výmene vzduchu v stavbe dochádza cez škáry v konštrukcii, prostredníctvom okien a dverí alebo cez digestory (klimatizácia, rekuperácia). Expandovaný polystyrén taktiež reaguje na zmeny vlhkosti vnútorného vzduchu, a tak budova prirodzene „dýcha“.

Mýtus č. 4 – Expandovaný polystyrén sa po čase „vyparí“

Expandovaný polystyrén je ľahký, ale pritom odolný materiál. Pri nesprávnej manipulácii expandovaným polystyrénom ako napr.  vystavovanie ho teplotám nad 90 °C, používaniu lepidiel obsahujúcich organické rozpúšťadlá dochádza k poškodeniu. Pri správnom zaobchádzaní je expandovaný polystyrén porovnateľný s trvanlivosťou iných stavebných materiálov a vydrží až 50 rokov! O jeho trvácnosti sa môžete informovať aj na webovej stránke výhradne slovenského výrobcu Slovizolwww.slovizol.sk. Kúpou expandovaného polystyrénu od Slovizolu podporíte slovenskú ekonomiku a priemysel doma na Slovensku.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.