Výhody dažďovej vody, ktorú môžete zbierať

0 1 191

Dážď je zdrojom vody, ktorý máme zatiaľ všetci zadarmo, ale len minimum ľudí si to žiaľ uvedomuje. Určite máte odkvapy, ktoré vám poskytujú na zbieranie dažďovej vody výbornú príležitosť a nákup a príprava nádob na zber nie sú finančne ani časovo náročné veci. Takže buďte ekologickí a šetrite s týmto vzácnym zdrojom, kde sa len dá. My vám to ukážeme.

Vlastnosti dažďovej vody

Dažďová voda sa od tej z vodovodu odlišuje niekoľkými spôsobmi. Asi najdôležitejšie je, že neobsahuje chlór, ktorý sa bežne používa na dezinfekciu. Vďaka tomu je k rastlinám šetrnejšia a škodí im menej.

Dažďova voda taktiež neobsahuje toľko solí a minerálov, čo oceníte hlavne, ak ju plánujete využívať napríklad aj na pranie. V práčke sa vám nebude usádzať vodný kameň, takže bude energeticky efektívnejšia.

Možnosti zbierania

Ak sa rozhodnete dažďovú vodu zbierať, máte na výber medzi dvomi najčastejšie používanými možnosťami. Môžete ju zbierať do sudov, ku ktorým je pohodlný prístup a ľahko sa s nimi manipuluje, alebo v nádržiach pod zemou. Veľkosti sudov aj podzemných nádrží sú rôzne, takže si ich dokážete prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Samozrejme treba myslieť na to, že inštalácia podzemnej nádrže si vyžaduje viac práce.

Využitie dažďovej vody

Asi najčastejšie ľudia zbierajú dažďovú vodu, aby ňou polievali svoje záhrady. V prípade menšej záhrady sa to dá riešiť krhlou, no ak je pozemok väčší, nie je problém do nádrže vložiť čerpadlo a polievať hadicou. V poslednej dobe ale mnohí ľudia objavujú aj iné využitia dažďovej vody.

Vďaka jej vlastnostiam je výborná napríklad na pranie, alebo do iných spotrebičov v domácnosti. Samozrejme, na privedenie dažďovej vody z vonkajšej nádrže do práčky budete musieť obetovať viac času, ako keby ste nádrž iba postavili pod odkvap a čakali, kým sa v nej nazbiera dosť vody na polievanie. Avšak chemické zloženie vody bude šetriť vaše spotrebiče a tak aj účet za elektrinu.

Ak tedarozmýšľate nad zbieraním dažďovej vody, určite by ste to mali vyskúšať. Nemusíte ju používať práve na pranie, ale aj pri polievaní záhrady má množstvo výhod oproti vode z kohútika, o čom sa môžete presvedčiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.