V prvom rade si treba položiť otázku, či elektrocentrálu naozaj potrebujete. SAMOZREJME!
Elektrocentrála má širokú škálu uplatnenia a využije ju naozaj každý. Či stavebná firma, remeselníci, záchranné zložky, záhradkári, chalupári, rybári, pri stánkovom predaji, okolo rodinného domu… Skrátka ako prenosný zdroj elektrickej energie, či ako záložný zdroj v oblastiach s častejším výpadkom elektrického prúdu.
Ale ako a na základe čoho si vybrať tú správnu? Priblížime Vám zopár najdôležitejších parametrov a vlastností, podľa ktorých sa oplatí smerovať svoj výber.
Druh paliva
- benzínové: najdostupnejšie palivo pre Vašu centrálu. Tankuje sa klasický bezolovnatý 95-oktánový benzín
- benzín / LPG / NG: hybridné elektrocentrály vybavené spoľahlivým a výkonným 4-taktným motorom, upraveným na spaľovanie LPG (propán-bután), NG (zemný plyn) a štandardného 95-oktánového benzínu. Výsledkom je ekonomickejší, ekologickejší a univerzálny generátor
Konštrukcia centrály
- rámové:
klasická otvorená konštrukcia centrály. Motor je osadený na silentblokoch, ktoré pohlcujú všetky vibrácie. Rám je masívny, pevný a chráni centrálu pred poškodením
- digitálne:
centrála je celá zakrytovaná, tým pádom je tichšia a vhodná napríklad na kempovanie, alebo do karavanu. Dokonalá kvalita napätia, zaistená invertorovým systémom vyhladenia výstupnej krivky kmitočtu, však umožňuje jej využitie taktiež na napájanie citlivej elektroniky, ako je výpočtová technika alebo lekárske vybavenie.
- industriálne so zváračkou:
masívna kontrukcia centrály + priamo osadené transportné kolieska a rukoväte na jednoduché prenášanie. Elektrocentrála je navyše vybavená silným 220A zváracím agregátom pre náročnú prácu, pre zváranie elektródami
Počet fáz
- 1-fázová:
elektocentrála je vybavená motorom, ktorý vyrába iba jednofázové napätie 230V
- 3-fázové:
generátor vyrába napätie 400V aj 230V. Ideálne hlavne na stavbu a k rodinnému domu
Štartovanie
- ručné:
centrálu štartujete “ klasicky“ ručne pomocou štartovacieho lanka
- elektrický štart:
centrála je vybavená akumulátorom a spínacou skrinkou, takže štart je vecou otočenia kľúčika. Ale pre istotu má štartovacie lanko. Takto vybavené centrály bývajú väčšinou tie s väčším obsahom motora
Sila centrály
alebo hovorovo watáž – teda sila centrály. No a práve toto je bod, kde veľa ľudí stroskotá, kúpi si centrálu, ktorá „… je slabá a vôbec mi nechce utiahnuť veci, ktoré tam chcem mať! „.
Najprv si urobte zoznam spotrebičov, ktoré chcete na elektrocentrálu napájať. Spotrebiče sa rozdeľujú do troch základných kategórií, podľa typu záťaže (odporový, indukčný, indukčný so sťaženým štartom). Elektrospotrebiče potrebujú pre svoj nábeh 1,5 – 3,5 násobok watáže ako sami majú.
Uvedieme zopár príkladov:
- odporový (1,5 násobok): žiarovka, varič, infražiarič, kávovar, žehlička, malé kuchynské spotrebiče
- indukčný (2 násobok): vysávač, televízor, chladnička, vŕtačka, brúska, počítač, žiarivka
- indukčný so sťaženým štartom (3-3,5 násobok): kompresor, čerpadlo, cirkulárka, klimatizácia
K potrebnému výkonu si treba pripočítať aj určitú rezervu, aby sa nestalo, že výkon bude nedostatočný, ak pripojíme zariadenie, s ktorým sme pri nákupe nepočítali. S dĺžkou napájacieho káblu dochádza k rastu elektrických strát a elektrickému prúdu musí zodpovedať prierez vodiča. V prípade pochybností je lepšie zvoliť výkonnejšiu elektrocentrálu.