OSB dosky: Odhaľte s nami tajomstvo dokonalého nábytku

0 586

OSB dosky sú často používané na rôzne účely pri stavbe, ale aj dekorácii interiéru. Už pri prvom pohľade na tento materiál je jasné, z čoho je vyrobený. Ide o kúsky dreva, ktoré sú stlačené a zlepené špeciálnym lepidlom. Ak práve rozmýšľate nad správnym materiálom pre váš projekt na úpravu bývania, možno práve OSB dosky sú vhodným riešením.

Výhody

Prvou z výhod sú rozmery predávaného materiálu. OSB dosky sa bežne vyrábajú vo forme panelov, ktoré majú na výšku medzi 2.5-3m. Práve to vám zaručí, že pri realizácii projektu sa vyhnete zbytočnému rezaniu a spájaniu dosiek, aby dosiahli až po strop. Výsledok vďaka tomu bude pôsobiť aj vizuálne lepšie, lebo nevzniknú viditeľné horizontálne spoje.

Mnohých určite poteší aj cena OSB dosiek. Sú lacnejšie ako väčšina iných kvalitných drevených materiálov. Dokonca stoja menej než ich priamy konkurent, ktorým je preglejka. To môže byť dôvodom, prečo veľa domácich majstrov obľubuje práve tento materiál.

Ak vám záleží aj na šetrení životného prostredia, OSB opäť poráža svojich konkurentov. OSB dosky sú totižto najčastejšie vyrábané z dreva, ktoré je pestované na špeciálnych farmách. Tým pádom na ich výrobu nie je potrebné vyrúbovať lesy.

Nevýhody

Asi najväčšou nevýhodou je pri OSB doskách nízka odolnosť voči vode. Na trhu sa nájdu aj OSB dosky, ktoré sú pred ňou špeciálne ošetrené, avšak každým rezom cez dosku sa vytvára miesto, kade môže vlhkosť vnikať dnu. To môže spôsobiť nechcené napučanie dosky a problémy s projektom po dokončení.

V prípade, že použijete veľa materiálu v interiéri, mali by vás zaujímať aj chemikálie použité na výrobu dosiek. Niektoré živice a lepidlá používané na zlepenie kúskov dreva, môžu vypúšťať do okolia malé množstvo formaldehydu. V tomto prípade sú riešením tzv. formaldehyde-free OSB dosky.

Ak chcete OSB dosky použiť na podlahu, ich ohybnosť sa môže stať nevýhodou. Keď po nich budete chodiť, dosky sa budú zľahka prehýbať. To môže vytvárať vŕzgavé zvuky, ktorým by ste sa asi najradšej vyhli.

Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že OSB dosky sú veľmi všestranným materiálom, ktorý si nájde využitie v mnohých oblastiach. S ich dostupnosťou nie je žiadny problém a pri správnom použití vám budú slúžiť veľmi dlhý čas.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.