Výhody a nevýhody drevených parkiet a vinylových podláh

0 685

Pri kúpe podlahovej krytiny častokrát hľadíme na ceny, pričom si neuvedomujeme, že sa jedná o investíciu na dlhé roky. Lacné podlahové krytiny nikdy nemôžu kvalitou konkurovať tým drahším a zároveň kvalitnejším.

V posledných rokoch bývajú medzi podlahovými krytinami obľúbené drevené parkety, čiže drevená podlaha a vinylová podlaha. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Drevené parkety

Výhodou kvalitných drevených parkiet je predovšetkým ich tepelná izolácia. Hovorí sa, že tepelná pohoda podlahy je pre nás dôležitejšia ako teplota vzduchu. Ľudské nohy vnímajú teplo z drevených podláh pozitívne. Drevené parkety však zabezpečujú aj dostatočnú tepelnú priechodnosť, čo im umožňuje byť aj v domácnostiach s podlahovým vykurovaním.

Ďalšou výhodou drevených podláh je aj nášľapná elasticita. Drevo sa prispôsobí našim chodidlám, čím ich chráni pred silnými nárazmi a úrazmi. Navyše nepriťahujú prach, čím uľahčujú ich udržiavanie.

Jedinou nevýhodou drevených parkiet je ich vyššia cena.

Vinylové podlahy

Narozdiel od drevených parkiet sú vinylové podlahy výrazne lacnejšie. Ich najväčšími výhodami je 100% vodeodolnosť, čo oceníte, ak plánujete založenie rodiny, poprípade máte malé deti. Majú najnižší tepelný odpor pre podlahové vykurovanie, preto ak ste uvažovali nad takýmto spôsobom vykurovania miestnosti, odporúčame vinylové podlahy.

Medzi ďalšie výhody vinylových podláh zaraďujeme širokú škálu štýlov, jednoduchšiu údržbu v porovnaní s ostatnými podlahami, odolnosť voči poškriabaniu, odieraniu, zárezom, ale aj škvrnám. Nemôžeme zabudnúť spomenúť vysokú odolnosť voči vode, vďaka čomu sú vhodné aj do miestností s vyššou vlhkosťou – na toaletu, do kúpeľne.

Ďalšou neoceniteľnou výhodou je protišmykovosť a odolnosť voči horľavým látkam.

Nevýhodou vinylových podláh je najmä náročnosť na podklad. Len minimálna odchýlka a naklonenie môže spôsobiť poškodenie vinylovej podlahy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.