Vydláždite si chodník, či terasu vo svojej záhrade

0 516

Aj keď k rodinnému domu patrí jednoznačne záhrada, zeleň a množstvo rastlín, nepochybne sa ani Vy nezaobídete bez vydláždených plôch. Tie poskytujú pohodlie nielen na terase, ale môžete nimi vydláždiť aj chodník, či státie pod Vaším autom, prípadne príjazdovú cestu.

V záhrade sa teda rozhodne uplatní aj takýto materiál. Aj keď sa sťahujeme z miest plných asfaltu a betónu, nemusíme si toto prostredie vytvárať aj na vlastnej záhrade, no zopár podobných plôch oceníte aj v prípade daždivého počasia a pri údržbe. Stali sa tak súčasťou našich domovov aj na vidieku a správne zvolený vzhľad aj rozmiestnenie vie výborne oživiť každú záhradu. Práve tu je však dôležitá nielen kvalita dlažby, ale aj odbornosť jej uloženia.

Aby Vaša dlažba pridala domu na kráse a nie naopak, treba venovať dostatočnú pozornosť jej uloženiu, no oveľa podstatnejšia je aj úprava a príprava plôch, kde má byť dlažba uložená. Príprava si teda vyžaduje zemné práce. Do nich sa však nepúšťajte ak je zemina premočená, inak by výsledok nebol podľa Vašich predstáv.

Najskôr musíte odstrániť vrchnú časť zeminy, aby nevznikali zbytočné schody a nerovnosti v teréne. Majte na mysli, že správne uloženie betónovej dlažby vyžaduje vrstvu aj niekoľko desiatok centimetrov. Vyhĺbené miesto treba najskôr zhutniť a následne pokryť drveným kameňom. Voľba toho správneho závisí od kvality samotného podložia, druhu a kvality dlažby, ale aj od predpokladaného následného zaťaženia týchto plôch. Pre chodník je tak potrebná menšia hrúbka podkladu ako napríklad pre parkovacie miesto pre Vaše auto.

Kameň musíte dobre zhutniť, aby sadol a neskôr nedošlo k jeho klesnutiu, čím by vznikali nerovnosti a dlažba by sa prepadávala. Pre úpravu plochy je dobré ešte pred vysypaním kameňa zabetónovať po jej obvode obrubník. Tak udržíte dlažbu skutočne tam, kde má byť.

Samotnú dlažbu klaďte postupne tak, aby medzi dlaždicami vznikala medzera asi 3 až 5 mm. Ich rovnobežnosť môžete kontrolovať napnutou šnúrou.

Aj hrúbka samotnej dlažby by mala zodpovedať účelu použitia. Na chodníky a záhradné terasy postačuje 4,5 cm, no ak bude zaťaženie vyššie, napríklad státie pre Vaše auto, táto by mama mať minimálne 6 cm.

Položenú dlažbu treba taktiež zhutniť, následne sa vypĺňajú škáry pieskom. Toto treba po dvoch týždňoch zopakovať, pretože piesok uľahne a v škárach ho treba doplniť. Len tak môže dlažba plniť svoj účel naplno.

Foto By: Smithsonian Institution

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.