Položte si plávajúcu podlahu

0 759

Plávajúca podlaha je v našich domovoch veľmi obľúbená. Okrem jednoduchej montáže a dostupnej ceny presvedčí aj ľahkou údržbou, dlhou životnosťou a najmä širokou škálou povrchového vzhľadu. Táto podlahová krytina je teda to pravé aj pre Váš interiér.

Jej uloženie nie je veľmi náročné, no treba k nemu pristupovať zodpovedne, aby sa Vám následne netvorili nepekné medzery, či aby sa na niektorých miestach nenaddvíhala. Dlhé lamely podlahy je tak možné jednoducho poskladať. Ak ste čo i len trochu zručný, pokojne to zvládnete aj sám.

Bude potrebovať:

– podlahové parkety

– penetračný náter na betón

– samonivelačnú stierku, ak nie je podklad dokonale rovný

– podkladová fólia hrúbky 3 mm, ktorá zabráni prenášaniu hluku

– montážne lepidlo, akrylový tmel, skrutky, rohové a prechodové lišty

Z náradia si pripravte:

– elektrickú pílu, aj ručnú pílku s malými zubami

– skrutkovač

– vykružovací vrták pre prípadné umiestnenie otvorov, napríklad pre rúry vykurovania,

– kladivo, orezávač, doťahovací hák, montážne klinky

– meter, ceruzku, uholník

Predtým, než sa pustíte do práce, je potrebné podlahu pripraviť. Dobré je teda odstrániť všetky nečistoty, najlepšie vysávačom. Ak nie je rovná, použijeme samonivelačnú stierku, aby sme vyrovnali nerovnosti. Po vyschnutí, môžeme rozložiť penovú fóliu. Jednotlivé pásy neprekladáme cez seba ale ich ukladáme len na doraz.

Parkety sa zväčša ukladajú z ľavej do pravej strany miestnosti, rozhodujúce je však dopadajúce svetlo. Na pripravený podklad môžeme položiť prvú radu parkiet. Zväčša ku stene, alebo prechodu z inej izby ukladáme stranu s drážkou. Ak tento doraz nie je rovný, upravíme tvar samotnej parkety. Pri ukladaní nasledujúcej lamely, predchádzajúcu len mierne nadvihneme pre vloženie a položíme späť. Prípadnú medzeru môžeme doklepnúť kladivom. Pri stene nezabúdame vkladať montážne klinky, ktoré kladieme 7 – 10 mm od steny. Tie vymedzia priestor pre prípadný posun dlažby vplyvom tepla.

Koniec radu zmeriame tak, že lištu otočíme a priložíme k stene, pomocou uholníka naznačíte rez ceruzkou. Dbajte aby ste odrezali tú správnu stranu s drážkou alebo perom. Skrátený diel nasadíme do predošlej lamely a doklepneme kladivom. Posledný rad treba zväčša zúžiť na potrebnú šírku. Dbajte však aj na tvar steny, aby Vám nevznikal zbytočne veľké medzery medzi podlahou a stenou.

Jednotlivé lamely treba vždy dobre nasadiť a kladivom odstrániť prípadné medzery, len tak bude Vaša práca vyzerať tak, ako má.

Ak je podlaha položená, odstránime trčiacu podkladovú fóliu a môžeme nerovnosti pri stenách a prechody prekryť lištami.

Foto By: Kendyl Young

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.