Ak sa chystáte zapojiť do veľkých stavebných alebo opravárenských prác, mnohé veci bez zariadenia na miešanie betónu zrejme ani neurobíte. Nie všetci ale vedia, čo by mala stavebná miešačka mať, aké podmienky musí pre dlhodobé fungovanie a bez zbytočných nákladov spĺňať. Náš stručný, no informačne bohatý sprievodca vám napovie, na čo by ste si mali dávať v tomto smere pozor.
Veľkosť bubna
Pri výbere miešača na betón je potrebné zvážiť, že veľkosť bubna sa nemusí vždy zhodovať s objemom konkrétnej zmesi. Je to spôsobené jeho dizajnovými vlastnosťami. V priemere sú modely určené na prácu s malými množstvami vybavené bubnami s kapacitou 100 až 150 litrov a vo väčšine prípadov je toto množstvo zmesi dostatočné na akúkoľvek súkromnú výstavbu.
Výkon motora
Existuje názor, že motor s výkonom do 700 W nie je dostatočne výkonný. Avšak, ak si vyberiete model pre individuálnu konštrukciu s kapacitou bubna až 130 litrov, takáto sila bude dostatočná. V tejto súvislosti by ste si mali uvedomiť aj to, že menej výkonný motor, ktorý si na konkrétnu stavbu zvolíte, bude menším zaťažením aj pre siete a spotrebu elektrickej energie.
Pre periodické alebo nepretržité využitie
Všetky tieto a podobné zariadenia je možné rozdeliť do dvoch veľkých skupín: kontinuálne a periodické.
Aj na základe týchto parametrov by ste svoj výber mali zvážiť. Pre menšie objekty je najvhodnejší dávkovací miešač. Je možné ho spustiť a zastaviť v správny čas (perióde), takže nevzniká odpad. Kontinuálny (nepretržitý) miešač betónu je viac zložitejší a drahší, ale zasa vhodný pre neustály prísun veľkého množstva betónu.
Budete potrebovať aj väčšie napätie
Profesionálne modely miešačiek betónu sú určené predovšetkým pre použitie vo vysokonapäťových sieťach. Niektoré modely môžu mať zdroj pohonu iný, ale či sa to v rámci úspor, ktoré pri stavbe určite potrebujete, aj oplatí je na vašom zvážení.
Sezónnosť práce
Je nevyhnutné objasniť si aj to, či bude v prípade potreby možné pracovať s týmto zariadením aj v zimných podmienkach a na voľnom priestranstve. Väčšina modelov je navrhnutá tak, aby fungovala od jari do jesene, pretože odborníci neodporúčajú pokládku betónu v zime kvôli zhoršeniu jeho kvality. Avšak vzhľadom na drsné podnebie našej krajiny nie je vždy možné čakať na dobré počasie. V takom prípade si vyberajte miešačky, ktoré umožňujú dosiahnuť najlepšie vlastnosti tohto stavebného materiálu aj pri nižších teplotách vzduchu.
Nech už sa ale rozhodnete stavať kedykoľvek, prajeme Vám dobrú voľbu! Od nej niekedy závisí takmer celý náš život, preto si všetko dopredu radšej premyslite.