Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru: Skvelé tipy nielen pre ženy v domácnosti

0 435

V procese ohrevu potravín je mikrovlnná rúra často kontaminovaná. Samozrejme, že to nie je hneď dôvod na paniku a stres, no hygiena v živote človeka má svoj význam, a to aj pri konzumácií potravín a príprave jedla. Časom sa zvyšky potravín hromadia, vytvárajú na povrchu rúry nepríjemný povlak a vrstvu, čoho končeným výsledkom je dosť nepríjemný zápach. Vieme, ako sa toho všetkého môžete veľmi jednoducho zbaviť.

Nepreháňajte to

Na trhu je niekoľko dokonalých a silných čistiacich prípravkov, no často vás takéto odstraňovanie zaschnutej špiny oberie o niekoľko desiatok minút voľného času, ktorého máte už aj tak málo. Nehovoriac o tom, že výsledok nie je vždy a na 100 % zaručený.

V horšom prípade dokonca môžete poškodiť povrch stien a vykurovacích telies, pričom sme ešte nespomenuli chémiu, na ktorú môžete vy alebo členovia rodiny reagovať nepríjemnou alergiou. Vyskúšajte čistenie bez látok, ktoré vám môžu poškodiť vaše zdravie.

Existuje trik, ktorý vám umožní rýchlo a ľahko získať čistotu bez toho, aby ste na tieto procesy obetovali čas a nemalý rozpočet.

Najlepší spôsob čistenia

Do mikrovlnnej rúry vložte malú sklenenú nádobu s vodou a pridajte kvapku čistiaceho prostriedku. Rúru nechajte pracovať maximálne 2-3 minúty (v závislosti od objemu riadu), aby sa voda aktívne ohriala a varila. Po vypnutí neotvárajte dvere ďalších 5 minút.

Potom utrite povrch vlhkou handričkou alebo špongiou a na miestach s mimoriadne silnou kontamináciou, použite opatrne tvrdú špongiu. Takto vyčistenú rúru nechajte vysušiť potom minimálne pol hodiny.

Aké prostriedky sú na takéto čistenie vhodné?

Teraz si povieme niečo o látkach, ktoré je potrebné pridať do takejto nádoby s vodou. Najlepšie sa v tomto smere osvedčili dlho a dobre známe produkty, ktoré nájdete v každej jednej kuchyni.

  • na odstránenie ťažkých nečistôt používajte ocot (2 lyžice na šálku vody alebo 1 esenciu čajového octu);

  • dobrá je aj sóda (približne 3 čajové lyžičky na pohár vody) dobre zmäkčuje silne vysušené častice potravy, ktoré sa pri ohrievaní jedla v mikrovlnnej rúre usadili;

  • šťava z polovice citróna alebo pár čajových lyžičiek kyseliny citrónovej zbaví rúru nepríjemného zápachu.

Na rozdiel od chemikálií v domácnostiach sú tieto látky úplne neškodné, ale pozor kyseliny môžu niekedy ovplyvniť sklovinu a povrch mikrovlnných rúr so smaltovanými stenami.

Na konečné utieranie vám stačí mierne navlhčená tkanina, pretože para už vykonala svoju prácu. Nadmerná voda, ktorú by ste inak do týchto častí rúry ešte týmto spôsobom dostali, sa môže preniesť do otvorov a niektoré časti mikrovlnky poškodiť, preto opatrne!

Prevencia je základ

Keď chcete byť zdraví, dodržiavate správny životný štýl a pokiaľ chcete mať doma čistú mikrovlnnú rúru, mali by ste sa postarať o to, aby bolo jej čistenie čo najmenej potrebné. Využívať ju tak, aby sa na jej stenách usádzalo čo najmenej zvyškov potravín a mastnoty. Ako na to?

  • ak sa vám niečo vyleje, ihneď to očistite a nečakajte na vhodnú príležitosť;

  • z času na čas rúru vyvetrajte;

  • pravidelne používajte na čistenie misky s vodou (bez ďalších prídavných látok), a potom všetko utrite vlhkou handričkou;

  • používajte ochranný kryt zo špeciálneho plastu na ohrievanie alebo inú tepelnú prípravu jedla v rúre.

Ak sa každých pár dní niekoľko minút týmto jednoduchým spôsobom rúra vyčistí, špina nebude mať na hromadenie na stenách jednoducho čas. Vyskúšajte to minimálne raz za mesiac a presvedčíte sa, aké jednoduché je udržať mikrovlnnú rúru v dokonalej čistote.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.