Trápi vás burina na trávniku? Mali by ste svojho protivníka spoznať, len tak sa ho zbavíte

0 989

Tento druh nechcenej záhradnej okrasy je nepríjemnou súčasťou našich vonkajších priestorov. V niektorých prípadoch je to vizitka starostlivosti o konkrétny úsek, v tom opačnom, neúspešný boj s ním. Na to, aby ste ho mohli dokonale a navždy odstrániť musíte poznať jeho spôsob života. Znie to možno čudne, no je to prvý a úspešný predpoklad pre zbavenie sa tejto nechcenej rastliny.
Čo je vlastne burina?

Keď si dáte vyhľadať synonymum tohto slova, automatický slovník vám dá odpoveď vo forme – neužitočná rastlina (zelina), ktorá dusí pestované rastliny. Inak povedané, je to rastlina, ktorá nemá v našom trávniku čo hľadať. V nadväznosti na to by sme si mali pripomenúť, že je burina, ktorá sa vyskytuje na ornej pôde, tá je však predmetom inej a dlhšej diskusie, my si povieme pár základných slov o tej, ktorá je nám najbližšie a nedokáže vhodne ladiť s celkovým vzhľadom trávnika a záhradky.

Aj pri burine platí, že môže byť jednoročná, dvojročná a trvalka. Čo môžeme považovať za burinu? Najmä rastliny ako je:

  • ovos hluchý,
  • ohnica,
  • drchnička roľná,
  • bažanka ročná,
  • durman,
  • púpava,
  • sedmikráska,
  • iskerník plazivý,
  • zádušník a iné.

Zoznam tých základných je možno dlhší, no dôležitý je spôsob odstránenia.

Prevencia ako súčasť boja

Dosť neskoro bude v momente, keď burinu zbadáte voľným okom. Mali by ste sa snažiť o to, aby ste jej nedali priestor na rast. Kto však môže vedieť, že na konkrétnom mieste vyrastie burina. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu byť ale trochu pracnejšie.

Vyčistenie podkladu

Snažte sa vyčistiť hlinu od akejkoľvek buriny ešte pred tým než budete vysievať trávnik. Začnite ručne, možno s použitím záhradných nástrojov, a keď máte pocit dokonale čistej pôdy, zavŕšte celú snahu aplikáciou neselektívnych herbicídov.

Dôležitý je aj čas, kedy všetky tieto veci budete robiť. Tiež si dajte pozor aj na samotné osivo, ktoré môže obsahovať iné prímesi. Ak by sa aj napriek všetkej snahe burina po čase predsa len objavila, môžete použiť špeciálne selektívne prípravky, ktoré sa zameriavajú na samotnú burinu a nepoškodia váš nový trávnik.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.