Podľa čoho by ste si mali vyberať novú fasádu

0 755

V súčasnosti sa fasáda starších rodinných domov rieši spolu s aplikovaním technológie zatepľovania. Samozrejme, že ani to nie je zlé riešenie, pokiaľ ho skutočne potrebujete. Trendy dnešných vonkajších omietok, fasád a obkladov sú naozaj pestré. Tento výber však podlieha mnohých kritériám.

Voľba materiálu závisí samozrejme od vášho vkusu. Podobne to bude platiť aj pri vzhľade vášho domu z vonkajšej strany. Klasické sú tie omietkové prípady, ktoré sú v mnohých situáciách asi aj najkrajšie. Fasáda však môže byť aj z iného materiálu, kde je to potom akási forma obkladu. Najznámejší je drevený, ktorý bol využívaný aj v minulosti. Dnes sa používajú fasády plechové, betónové, tehlové a z iných špeciálnejších materiálov, ktoré si možno všímame na verejných budovách.

Rozhodujúce faktory pri kúpe

Základom modernej fasády je dnes vzhľad a jednoduchá údržba. Nie všetky materiály sú však týmto účelom prispôsobené. Aj tu platí pravidlo, že za kvalitu sa platí. Teda, ak si doprajete drahší materiál, automaticky by mala byť aj povrchová údržba jednoduchšia.

Fasády, ktoré môžete nechať bez údržby

S klasickou omietkou má skúsenosti asi veľmi veľa ľudí, na jej dlhodobo krásny vzhľad sa dnes do farieb a zmesi omietok vmiešavajú látky, ktoré by mali zabezpečovať ich odolnosť proti poveternostným podmienkam, prachu a špine. Pri tých modernejších materiáloch je to ešte lepšie.

Moderné materiály

Možno ste si všimli spomínané obkladové materiály na verejných budovách, ktoré sa však začínajú objavovať aj na novostavbách. Montujú sa na základe konštrukcie, ktorá sa aplikuje na holostavbu a na ňu sa pripevňuje samotný materiál. Je tak zaistená vzdušnosť a možno aj jednoduchá výmena tohto obkladu. Celkovo pôsobia drevené a možno aj kamenné profily obkladov na fasáde domu veľmi elegantne. Rozhodovať bude ale aj cena, ktorá nemusí byť pre všetky rodiny ideálna a tak sa opäť vrátia k spomínanej klasike, ktorá má stále svoj štýl.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.