Tepelné čerpadlá – záchrana nestabilnej energetickej siete na Západe?

0 510

Krajiny západnej Európy začínajú riešiť otázku, čo s nadbytočnou elektrickou energiou? Na trhoch s elektrinou dochádza aj k paradoxným situáciám, kedy je energia taký prebytok, že je obchodovaná za negatívnu cenu, tj. výrobcovia elektrickej energie platia kupcom za to, že od nich elektrinu kupujú. Problém s obnoviteľnými zdrojmi v podobe solárnych panelov či veterných elektrární je, že ich budúci výkon nemožno presne predikovať, a teda ani časovať na dobu, kedy je po elektrine najvyšší dopyt. Odborníci na energetiku teda teraz riešia otázku, ako nadbytočnú elektrinu využiť a dopraviť ju k spotrebiteľom v čase, keď ju potrebujú. Jedným z riešení je ďalšie rozšírenie a podpora tepelných čerpadiel.

Tepelné čerpadlá dokážu nadbytočnú energiu uchovávať v akumulátore, prípadne ju dokážu použiť na ohrev vody. Zároveň, výkon tepelných čerpadiel je ľahko ovplyvniteľný. Rovnako sa jedná o spôsob využitia nadbytočnej elektriny, ktorý spĺňa vysoké ekologické štandardy a zároveň je ľahko a rýchlo realizovateľný, napr. v porovnaní s výstavbou a údržbou prečerpávacích vodných elektrární.

Napríklad v Nemecku, ktoré rieši najväčšie problémy s preťažením svoje energetickej sústavy, už vzniká plán na systematické využívanie prebytkov elektrickej energie, v ktorom hrajú dôležitú úlohu práve tepelné čerpadlá, a to popri riešení v podobe:

  • vývozu nadbytočnej energie do zahraničia
  • využití nadbytočnej energie na výrobu vodíka a metánu
  • „uskladnenia“ v stacionárnych akumulátoroch

Tepelné čerpadlá sa ponúkajú ako jedno z riešení aj v otázke budúceho vývoja prechodu na „bezfosilnú“ ekonomiku, kedy sa existujúce riešenia v podobe fotovoltaických elektrární a veterných elektrární na mori ukazujú ako finančne neefektívne, často tiež dochádza k situácii, že tieto obnoviteľné zdroje by neboli životaschopné bez masívnej štátnej pomoci.

Nadšenie z obnoviteľných zdrojov tepla „vyprcháva“, je potrebné upraviť existujúci smer

A práve rastúci objem prostriedkov vynakladaných na obnoviteľné zdroje energie začína byť „témou“ domácnosti (rozumejte „voličov“) nielen v Nemecku, ale aj Rakúsku (tu podpora biomasy prudko zvýšila cenu dreva a objem „dotácií“ na tento zdroj energie), Francúzsku, Taliansku a Španielsku (v Španielsku v dôsledku rastúcich cien energií vzniká jav nazývaný „energetická chudoba“, kedy si až milióny obyvateľov nemôžu dovoliť dostatok elektrickej energie).

Tepelné čerpadlá tak na západ od našich hraníc nebudeme nachádzať čoraz častejšie len pri novostavbách rezidenčných budov, ale tiež u veľkých administratívnych budov, športovísk, priemyselných objektov a obchodných centier. Už dnes pritom viac ako 25 % rezidenčných novostavieb využíva tepelné čerpadlá ako primárny zdroj tepla. Nemecké domácnosti sa už v predstihu začínajú riadiť nariadením Európskej komisie, podľa ktorého od roku 2021 nebude možné získať na území Európskej únie stavebné povolenie na nehnuteľnosť, ktorá nespĺňa nároky na „minimálnu energetickú náročnosť“.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.