Suchý vzduch a časté bolesti hlavy? Za všetkým môže byť zle nastavená priemerná teplota v interiéri

0 1 185

Mikroklímu v byte určuje množstvo faktorov, vrátane teploty vzduchu. Slovo teplota je latinského pôvodu a znamená „normálny stav“. Podľa vedeckých výpočtov tento normálny stav charakterizuje približne 20 až 25 stupňov Celzia. No hlavnou požiadavkou je pohodlie ľudí, ktorý sa v danom priestore pohybujú.

Okrem toho, môže teplota v dome závisieť od mnohých ďalších faktorov, ktorých poznaním si viete príjemnú atmosféru v interiéri vytvoriť oveľa lepšie. Čo všetko to znamená, si povieme v našom článku.

Faktory vplyvu na teplotu v byte

V prvom rade berieme do úvahy vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú teplotu v byte. Preto sa môže teplota miestnosti líšiť v dôsledku:

  • Všeobecných klimatických vlastností oblasti;
  • Zmeny ročného obdobia;
  • Veku a preferencií obyvateľov;
  • Funkcie konkrétnej miestnosti.

Klimatické vlastnosti

Izbová teplota alebo norma teplotného režimu v miestnosti sa líši pre každú konkrétnu oblasť. Iné to bude v prípade severných oblastí a iné v južnejších regiónoch.

Podnebie obrovského množstva krajín je rôzne a netvorí ho iba samotná teplota. Tento koncept zahŕňa aj vlhkosť v byte a mimo neho, ako aj atmosférický tlak. A práve kombinácia týchto faktorov ovplyvňuje určovanie normy teploty vzduchu v miestnosti. V teplejších krajinách s vysokou vlhkosťou vzduchu sú spravidla teplotné normy pre obytné budovy vyššie ako v severných krajinách so studenou klímou.

Zmena sezóny

Teplota v interiéri sa môže meniť aj v závislosti od ročného obdobia. Európska klíma má v priemere prijateľnú teplotu v chladnom období 19 až 22 stupňov Celzia a v horúcich mesiacoch 22 – 25 stupňov. Rozdiel sa zdá byť na prvý pohľad zanedbateľný, záleží však aj na konštantnej expozícii.

Ľudský faktor

Hlavným cieľom regulácie teploty v byte je vytvorenie zóny pohodlia pre ľudí, ktorí v ňom žijú. Niekto sa cíti dobre v horúčave a nemyslí na nákup klimatizačného zariadenia, zatiaľ čo iný žije v zime s otvorenými oknami. Nezabudnite však, že ľudské preferencie nie vždy zodpovedajú správnemu teplotnému režimu. Prehrievanie miestnosti, ako aj jej nadmerné podchladenie môžu veľmi nepriaznivo ovplyvniť zdravie ľudí.

V dôsledku prehriatia organizmu (hypertermie) môžete trpieť bolesťami hlavy, poklesom krvného tlaku, zvracaním a nevoľnosťami, ako aj ďalšími nepríjemnými prejavmi. Tie sa môžu ešte zhoršiť v súvislosti s vyšším vekom, obezitou alebo únavou.

Veľmi dobrým spôsobom, ako sa vyrovnať s výkyvmi teplôt je aj pravidelné otužovanie, ktoré, okrem iného, posilní aj vašu imunitu.

Nezabudnite vziať do úvahy aj rozdiel v teplotných normách pre ľudí rôzneho pohlavia a veku. Napríklad pohodlná teplota sa u mužov a žien líši asi o 2-3 stupne, pretože ženy sú termofilnejšie ako muži.

Osobitná pozornosť sa musí venovať teplote v byte, kde žije malé dieťa. U dieťaťa ešte úplne nedochádza k termoregulácii tela, takže je veľmi citlivé na zmeny teploty, vďaka čomu rýchlo prechladne alebo sa prehrieva. Preto by teplota v detskej izbe mala byť stabilná. V priemere je to 20 až 23 stupňov Celzia.

Funkcie miestnosti

Pozornosť pri správnom vykurovaní by ste mali venovať aj funkciám jednotlivých miestností. Od frekvencie jej využitia závisí aj teplotný komfort. Rovnako ho ovplyvní aj jej izolácia a tesnenie. Pre optimálne podmienky je vhodné umiestniť na radiátory regulátory, ktoré už dnes dokážete ovládať aj cez Wi-fi a teda aj svoj mobil.

Ak si dáte na vyššie spomenuté detaily pozor, s vytvorením ideálnych teplotných podmienok v interiéri nebude mať ten najmenší problém, bez ohľadu na to, aké je vonku počasie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.