Zber dažďovej vody vám ušetrí námahu, peniaze aj čas

0 991

Dažďová voda je obnoviteľný zdroj, ktorý mnohí záhradníci jednoducho ignorujú. A úplne zbytočne.

Spotreba vody je v našom rozpočte čoraz významnejšou položkou, a preto by ste pri jej využití mali myslieť na spôsoby, ako s ňou nakladať rozumnejšie, a kde hľadať finančne nenáročné zdroje.

Starý sud alebo nádoba sa môže stať dokonalým rezervoárom pre dažďovú vodu, ktorá je dokonalým prostriedkom na starostlivosť o vašu záhradu alebo domácnosť.

Výhody dažďovej vody

Dažďová voda, samozrejme, nie je vhodná na pitie, ale môžete ňou veľmi dobre pokryť spotrebu vody na pranie, splachovanie alebo polievanie.

Dažďová voda má výborné fyzikálne vlastnosti, je veľmi mäkká, čo znamená, že na pranie nemusíte používať tak silné pracie prostriedky. Čím tvrdšia voda, tým väčšie množstvo pracích a čistiacich prostriedkov.

Dažďová voda tiež eliminuje vznik vodného kameňa, vďaka čomu môže byť používanie niektorých spotrebičov (napr. práčky) šetrnejšie.

V mäkkej dažďovej vode budú účinnejšie aj čistiace prostriedky. Ušetríte na ich používaní aj preto, že vám na vytvorenie dokonalej peny postačí oveľa menšie množstvo. S takouto vodou tiež nebudete mať na očistených povrchoch žiadne biele stopy.

Je ideálna na splachovanie. Vedeli ste, že pri jednom spláchnutí toalety miniete 3 až 10 litrov vody. Preto je pitná voda na takéto plytvanie zbytočným luxusom. Nehovoriac o tom, že dažďová voda nespôsobuje vznik už spomínaných usadenín (vodný kameň).

Na polievanie záhrady sa používa dažďová voda veľmi dávno. V tomto prípade je výhodou absencia chlóru, ktorým sa pitná voda dezinfikuje.

Ako zbierať dažďovú vodu?

Voda je vzácny zdroj života na zemi a už dávno nie je tak lacnou položkou rozpočtu ako v minulosti. Počas suchého leta je preto ideálnym spôsobom zavlažovania. Používanie dažďovej vody však nie je výhodné iba z ekonomického hľadiska. Vďaka rozumnému hospodáreniu s týmto vzácnym zdrojom ste šetrní aj k životnému prostrediu. Na zber však potrebujete vhodnú nádrž.

Vybudovanie takéhoto zavlažovacieho systému vám potom šetrí nielen vodu, ale aj čas a peniaze. A pokiaľ inštalujete nádrž na zber dažďovej vody asi 1,5 až 2 metre nad úrovňou zeme, nemusíte míňať peniaze ani na čerpadlo, ktoré privedie vodu až priamo k rastlinám.

Okrem toho sa dá dažďová voda použiť na umývanie záhradných chodníkov alebo automobilov. Dažďová voda však nie je vhodná na pitie a varenie.

Aké sú ideálne podmienky na zber dažďovej vody?

Na zabezpečenie zberu dažďovej vody je potrebná strecha so sklonom 10 alebo viac stupňov, odkvapové žľaby, zvody, filtračné mriežky, konektory, čerpadlo (ak je to potrebné) a akumulačná nádrž značnej veľkosti.

Zber dažďovej vody má teda zmysel, ak je vo vašom okolí sedlová alebo štítová strecha. Na plochých strechách voda stagnuje a množia sa v nej škodlivé baktérie. Takáto voda nebude prínosom pre vás ani pre vaše rastliny.

Rovnako nie je vhodné používať dažďovú vodu na vašej domácej farme ani vtedy, ak sa vo vašom okolí nachádza priemyselný podnik alebo továreň.

Na zachytávanie dažďovej vody nepoužívajte ani strechu, odkvapy a rúry vyrobené z materiálov obsahujúcich meď, olovo, azbest a iné látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Strechy vyrobené z keramickej krytiny sú bezpečné, ale iba vtedy, ak ich nepokrývate rôznymi ochrannými látkami. V každom prípade s ňou môžete veľmi pekne ušetriť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.