Pracovňa v obývačke nie je tabu. 4 tipy, ako vytvoriť pracovný kút

0 969

Trápi vás nedostatok priestoru, ale napriek tomu by ste radi plnohodnotne pracovali doma? Vytvorte si pracovný kút v obývačke – môže byť prekvapivo štýlový a praktický. Ako na to? Skúste to s našimi 4 tipmi.

Pracovať na pohovke nie je najvhodnejšie z mnohých dôvodov – od bolesti chrbta po nedostatočnú produktivitu. Zariaďte si miesto, kde budete pracovať radi a efektívne. Aj malý pracovný kút môže nahradiť kanceláriu. Ukážeme vám, ako si poradiť s nedostatkom miesta.

Porozmýšľajte o vhodnom kúte

Ako nájsť najvhodnejšie miesto, keď sa vám obývačka zdá už tak pomerne malá? Najjednoduchšou cestou môže byť možnosť rozkresliť si miestnosť a zvážiť rôzne varianty prestavby nábytku tak, aby zostal aspoň menší kút na pracovnom zázemí.

Ktorá časť obytnej zóny sa zdá menej využívaná? Kde by sa vám dobre pracovalo za všetkých okolností? Môže ísť o roh miestnosti, ale pracovňa môže byť napríklad aj za pohovkou. Ostatne, pracovné miesto dnes ľahko oddelíte pomocou paravánu, knižnice či nábytku.

Náš tip? Existuje nábytok, ktorý svoj účel skrýva. Možno sa bude hodiť práve vám – čo napríklad výklopný písací stôl, ktorý vyzerá ako elegantný sekretár? Vďaka týmto trikom pracovňu kedykoľvek skryjete a premeníte na súčasť interiéru.

Myslite na veľkosť pracovnej plochy

Ešte, než sa vydáte zaobstarať si ten úžasný sklopný písací stôl alebo inú možnosť, dvakrát merajte, než kúpite. Je dobré sa pripraviť – a nábytok ideálne vyskúšajte ešte pred kúpou. Dôvodom je dostatok pracovného miesta, aby ste zvládli pracovať efektívne a hlavne pohodlne. Tlačiť sa na malej plôške stolíka pod notebook? To asi nie je najlepšia predstava pracovného dňa, že? Preto skúste zvážiť, koľko priestoru pri práci skutočne potrebujete. Stačí vám notebook alebo počítač? Alebo okolo seba máte ďalšie pracovné a kancelárske pomôcky? Vizualizácia vám pomôže lepšie odhadnúť potrebnú pracovnú plochu.

Zvážte rozloženie potrebného nábytku

Už poznáte veľkosť pracovnej plochy, tak viete, aký stôl si zaobstaráte. Okrem toho sa nikdy nepomýlite s obstaraním kvalitnej kancelárskej stoličky. Naozaj nie je sedenie ako sedenie – kvalitné stoličky či kreslo vám umožnia aspoň minimálny pohyb, občasnú úľavu chrbtici a hlavne – postarajú sa o to, aby vás nebolel chrbát. Respektíve prostredníctvom správneho sedenia pri počítači. Ale nielen stolička je pre váš kútik dôležitá. Možno potrebujete aj úložný priestor. Kombinujte nábytok tak, aby nielen splnil vaše požiadavky, ale zároveň dokonale padol do zamýšľaného pracovného kúta. Opäť sa ponúka využiť priestor maximálne – čo napríklad siahnuť po policiach či nástenných regáloch?

Doplnky a úložné priestory. A čo dekorácia?

Zvolený úložný priestor je v obytnej zóne dôležitý najmä preto, že asi nechcete prípadným hosťom prezentovať kancelárske papiere, farby do tlačiarne a všetky možné pracovné doplnky. Aj pre oddelenie osobného života od práce je dôležité vždy kancelársky kút upratať a nemať prácu stále na očiach. Čo teda robiť, keď potrebujete mať po ruke tlačiareň?

Hrajte sa s rozložením nábytku. Niektoré regály a obytné steny umožňujú skryť aj priestrannejšiu výbavu, ako je napríklad tlačiareň. Ako útulnú pracovničku dekorovať? Pretože ste doma, je dekorovanie čisto na vás a vašej fantázii. Nezabúdajte na zeleň, ktorá občerství váš zrak, na prísun kvalitného osvetlenia a na osobné dekorácie, ktoré vám urobia radosť kedykoľvek počas dňa. Náš tip? Čo napríklad dekorácia z fotiek z dovolenky?

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.