Správna orientácia domu vám ušetrí financie

0 377

Pred tým, než sa pustíte do stavby svojho domu a pokiaľ vám to podmienky dovoľujú, porozmýšľajte o jeho orientácii. Máme tým na myseľ umiestnenie budovy vzhľadom k sezónnym výkyvom počasia a podmienkam, ktoré budú na ňu vplývať. Dobrá orientácia môže zvýšiť energetickú účinnosť vášho domova, čo znamená pohodlnejší život s nižšími prevádzkovými nákladmi.
V niektorých prípadoch je teda potrebné mať dostatočné množstvo informácií o princípoch dobrej polohy, o chladení, vykurovaní. Identifikovať klimatické pásmo, v ktorom žijete a investovať do dizajnu, ktorý správne reaguje a rozumie vašim potrebám.

Zásady správnej orientácie

Dobrá orientácia v kombinácii s ostatnými funkciami v oblasti energetickej účinnosti môže znížiť alebo dokonca eliminovať potrebu iného vykurovacieho alebo naopak chladiaceho zariadenia. Samozrejme, že okre šetrenia nemalých výdavkov sa nepodieľate ani na tvorbe škodlivých emisií a skleníkových plynov.
Pred tým než sa pustíte do stavby domu, mali by ste vedieť alebo aspoň brať do úvahy kolísanie teplôt v letnom a zimnom období, a tiež odpozorovať čas pôsobenia slnečného svetla a nezabudnúť na poveternostné podmienky. Toto všetko môže vašu stavbu urobiť úspornou, pokiaľ si na tom dáte záležať.
Samozrejme, že musíte myslieť na to, že v rôznych oblastiach sa mení doba slnečného svitu v závislosti od ročného obdobia, slnko svieti inak a pod iným uhlom v zime a inak v lete.

Orientácia podľa svetových strán

Môžete si postaviť hocijaký dom, ale ak bude zle orientovaný na príslušné svetové strany, požiadavky energeticky pasívneho, úsporného domu spĺňať rozhodne nebude.
Slnko je vo väčšine prípadov základným zdrojom energie, preto si zaistite jeho pôsobenie do miestností, ktoré to naozaj potrebujú.
Napríklad taká obývacia izba orientovaná na juhozápadnú stranu bude dobrou voľbou, pretože vám po celý čas príjemne prehreje miesto, kde sa najviac zdržujete.
V kuchyni sa nachádzajú potraviny, ktoré by v takomto prípade nemuseli dlho vydržať čerstvé, preto ju umiestnite radšej na sever.
Samotný vchod do domu sa odporúča orientovať na sever a spálňu na východné strany. Ak by ste si nevedeli s touto filozofiou poradiť, obráťte sa na šikovného architekta, ktorý by mal tieto základy určite ovládať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.