Čo všetko neviete o spotrebe pri osvetlení domácnosti

0 450

Domácnosti spotrebujú na osvetlenie svojej domovov v priemere 8 až 15 % zo svojho rozpočtu. Samozrejme, že to platí pre všeobecný pohľad a v mnohých prípadoch to závisí aj od inštalácie moderných technológií osvetlenia, svetelného dizajnu a správania sa užívateľov v domácnostiach. Základom však zostáva, že efektívne a dobre navrhnuté osvetlenie môže priniesť veľké úspory energie pre celý dom. Pre lepší prehľad si môžete pozrieť zistenia z roku 2008, kde máte uvedené koľko percent sa na aký druh spotreby vzťahuje v celosvetovom meradle.

vykurovanie a chladenie 40 %
ohrev vody 21 %
zariadenie a vybavenie (vrátane varenia) 33 %
osvetlenie 6 %

Design pre úsporné osvetlenie

Ako vidieť na osvetlenie sa v súčasnosti nespotrebuje také množstvo energie, pretože sa do popredia dostávajú energeticky úsporné riešenia. Žiarivky a iné osvetľovacie zariadenia využívajú moderné prvky, čo sa nakoniec odzrkadľuje na samotnej spotrebe. Priemyselný svetelný design v sebe spája využitie denného svetla a rôznych stratégií v elektrickom osvetlení. To znamená, že svetlo máte k dispozícií hlavne tam, kde ho skutočne potrebujete a v miestach, kde je zbytočné sa ani neinštaluje.

Pokiaľ by mala každá domácnosť ušetriť minimálne náklady na spotrebu energie za osvetlenie, mala by v prvom rade využívať denné svetlo. Mal by to byť cieľ pri stavbe všetkých nových domov, aby sa zbytočne nesvietilo za denného prirodzeného svetla. Umiestniť okná na správnu svetovú stranu a porozmýšľať aj nad ich veľkosťou a vhodným zatienením. Koniec koncov sú to vaše financie, ktoré potom môžete použiť na iné príjemnejšie veci.

Niekoľko nápadov pre viac svetla

Samotná farebnosť stien je asi základnou požiadavkou pri úspore energie za vaše osvetlenie. Vieme, že je v dnešnej dobe moderné vymaľovať si svoje miestnosti do zaujímavých farebných odtieňov, no mali by ste myslieť aj na ostatné podmienky. Svetlé farby vám nie len opticky zväčšia priestor, ale ho aj rozjasnia. Svetlo sa od nich totiž oveľa ľahšie odráža.
Podobne to platí aj s farbou nábytku a ostatných doplnkov. Skvelým riešením sú aj sklenené tvárnice, ktoré sa používali už v minulosti a aj dnes zažívajú opäť svoj návrat. Okrem toho môžete použiť úsporné LED žiarovky. Nakoniec nezabudnite svoje osvetlenie nasmerovať na správne miesto a využívať ho naozaj v správnej miere.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.