Pripravili ste na náročné podmienky aj svojho psa?

0 816

Všetci vieme, že ak sa rozhodneme pre psa, automaticky berieme zodpovednosť za jeho život, komfort a pohodlie. Úprimne povedané, psa je dnes možné porovnávať s malým dieťaťom, jediným rozdielom je, že v budúcnosti sa dieťa stane dospelým a postará sa samé o seba, pričom váš štvornohý miláčik bude vyžadovať vašu opateru neustále.

Starať sa oň celý život ale neznamená len potešenie a radosť, ale aj čeliť niektorým prekážkam. Jednou z nich je aj zimné počasie a náročné podmienky, ktoré nám snahu o dokonalý komfort znemožňujú.

Musíme mať na pamäti dobrú výživu, čerstvý vzduch a dokonca aj vzdelanie.

Základné pravidlá starostlivosti o psa v zime

Jeseň už končí a na ulici alebo dvore je pomerne chladno. Vrtochy počasia sú nevyspytateľné a denne nám dokazujú svoju silu. Ukryť alebo ochrániť sa pred negatívnym vplyvom mrazivej noci sa potrebujeme nielen my, ale aj naši štvornohí priatelia. Čo presne to všetko znamená?

Chráňte svojho psa pred podchladením a omrzlinami

Tuje v prvom rade dôležité rozlišovať, o aký druh psa ide a či trávi väčšinu svojho času v interiéru alebo vonku. Avšak, to že vonku mrzne, neznamená, že by ste mali psíka držať stále iba vnútri.

Pes na dvore by mal mať zas vyteplenú búdu a zaistené všetky podmienky na voľný pohyb, aby sa práve vďaka nemu kedykoľvek zahrial. Samozrejmosťou je kvalitná strava a pitný režim.

Ak je psík chovaný v byte, uvedomte si, že znášanie mínusových teplôt (najmä pre malé a krátkosrsté plemená) môže byť horšie. Iste, môžete využiť ponuku oblečenia pre psov. Ak s ním ale netrávite v mrazivých podmienkach celý deň, určite pár minút vydrží aj bez špeciálnej ochrany. Závisí od veku, veľkosti, plemena, ako aj od intenzity pohybu, ktorý psíkovi v exteriéri doprajete.

Nepodceňujte starostlivosť o nohy

V dnešných podmienkach, kedy sa každý jeden centimeter zamrznutej cesty posýpa soľou, to platí dvojnásobne! Skontrolovať a umyť labky po príchode domov je vaša prvá úloha. V zime sú labky psíkov aj mačiek zraniteľnejšie, po prvé z dôvodu veľkej zimy a po druhé už pre spomínané soľné činidlá.

Myslíte si, že iba vaša pokožka na rukách je jemná? Od chladu na labkách sa môžu vankúšiky vysušiť a vytvoriť praskliny. Pokiaľ si pre zanedbanú údržbu začne psík labky olizovať, môže sa u neho vyvinúť aj gastritída. Ak sa znečistenie týka aj srsti, nájdite si čas na starostlivosť a ošetrenie, čo platí najmä u viac prešľachtených plemien.

Obohaťte výživu svojho psa

Avšak pozor, pod bohatú výživu pre psa alebo mačku sa nerátajú zvyšky z vášho stola. Predtým, než mu podarujete kúsok pizze, uvedomte si, ako mu tým môžete ublížiť. Nezabúdajte na to, že v zime pes potrebuje vitamíny a minerály, aby sa predišlo možným chorobám.

Na úkor zdravia sa šetriť naozaj neoplatí. Zabehnite preto do špecializovaného obchodu a kúpte mu to najlepšie krmivo pre psov, ktoré obsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály pre zdravý rast a stav vášho psa.

Dodržiavaním týchto základných pravidiel sa vyhnete problémom a komplikáciám. Váš pes vám bude nekonečne vďačný za vašu starostlivosť, ktorú odmení vernosťou a veľkou láskou.

Zdroj obrázka: Africa Studio/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.