Príčiny nespavosti a ako proti nej bojovať

0 325

Niektorí ľudia nemajú ani najmenší problém zaspať, či už na gauči, alebo vo svojej pohodlnej  posteli a zregenerovať tak svoj organizmus aj niekoľkohodinovým spánkom. Iní dlho do noci pozerajú do stropu a počítajú ovečky. Čím je vlastne nespavosť a celková kvalita spánku najviac ovplyvnená?

Je viac faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Nespavosť môže byť krátkodobá, ale u niektorých  jedincov môže pretrvávať aj dlhodobejšie. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké sú najčastejšie príčiny nespavosti:

  • Nesprávne stravovacie návyky – konzumácia ťažkého jedla a pitie kofeínových nápojov tesne pred spaním.
  • Nevyhovujúce podmienky pre pokojný spánok – hluk (rušivý zvuk prichádzajúci z vonkajšieho prostredia, vŕzgajúca posteľ), nadmerné svetlo (z pouličných lámp), nekvalitné matrace.
  • Ochorenie psychického alebo fyzického charakteru.
  • Zmena denného rytmu – práca na zmeny, poobedňajší spánok, zmena času.
  • Užívanie liekov.
  • Časté nočné budenie a plytký spánok, napr. z dôvodu syndrómu nepokojných končatín, poruchy dýchania, a podobne.
  • Chrápanie.
  • Stres.

Keď sa lepšie pozriete na príčiny vlastnej nespavosti, možno zistíte, že niektoré je možné úplne odstrániť a časom nespavosť eliminovať. Napríklad konzumovanie ťažkých jedál pred spaním je najčastejšou príčinou, prečo nemôžeme zaspať a naviac sa nám môžu snívať aj nepríjemné sny, ktoré nás môžu budiť.

Dôležité pre pokojný spánok je samozrejme aj vybavenie interiéru spálne. Veľmi rušivo môže v spálni pôsobiť rôzna elektronika, ako sú napríklad televízory, či počítače. Tie by mali byť súčasťou pracovne. Posteľ by mala byť kvalitná a orientovaná tak, aby Vám cez okno priamo do očí nesvietila pouličná lampa, či mesiac v splne. Ak aj máte postel otočenú smerom k oknu, tak si aspoň zabezpečte kvalitné žalúzie, či rolety, ktoré dostatočne zabránia prenikaniu svetla do spálne.

Ak máte problémy týkajúce sa Vášho zdravotného stavu, ktoré evidentne súvisia s Vašou nespavosťou, tak je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý Vám odporučí vhodnú terapiu. Uvidíte, že sa po kvalitnom niekoľkohodinovom spánku budete cítiť ako znovuzrodení.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.