Prečo je bleskozvod na dome dôležitý?

0 477

Nie je povinnosť ho vlastniť, napriek tomu sa však vďaka nemu cítime oveľa bezpečnejšie. Samozrejme, sú prípady, keď je inštalácia bleskozvodu nutnosťou. Ide najmä o komerčné budovy, historické či kultúrne pamiatky alebo osamotené stavby na kopcoch. 

Potrpte si na kvalitnom bleskozvode

Do nášho domu blesk určite netrafí! A zrazu nastane poškodenie elektrických spotrebičov zapojených do zásuviek alebo aj horší scenár – vypukne požiar, ktorý si agresívne uchmatne nielen váš majetok, ale často i životy tých, ktorí sú v čase nešťastia v dome prítomní. Kto vlastní kvalitný bleskozvod, sa podobnej situácie obávať nemusí. Keď si blesk vyhliadne práve vašu stavbu, bleskozvod vďaka svojej konštrukcii odvedie vysoké elektrické napätie po stene domu až dole, kde ho uzemní. Na to je ale potrebné, aby boli všetky časti bleskozvodu vyhotovené kvalitne (napr. uzemňovacie body, dosky, svorky, ochranné prvky) a aby boli na dom správne nainštalované. Túto prácu treba prenechať odborníkom, ktorí sa tiež postarajú o servis bleskozvodov na domoch. Pokiaľ máte pocit, že váš starý bleskozvod už neplní svoj účel dobre, teda je v štádiu rozpadu a pomaly, ale isto hrdzavie, je dobré popremýšľať o jeho výmene.  

Časti bleskozvodu

Keď vás navštívi technik ohľadom návrhu bleskozvodu, bude ho zaujímať okolie domu, tvar a materiály použité na stavbu strechy i domu, ale napríklad i zloženie pôdy a zemný odpor. Zberač bleskozvodu sa umiestňuje na povrch budovy a chráni stavbu pred priamymi údermi bleskov. Potom je tu zvod bleskozvodu, ktorý výboj najrýchlejšou možnou cestou odvádza k zemi, konkrétne k uzemňovaču, ktorý ho nadobro zlikviduje, a to bez toho, aby sa udialo nešťastie. Ak však predsa len váhate, či si bleskozvod na dom nainštalovať, dajte si vypracovať analýzu, ktorá určí pravdepodobnosť ohrozenia vášho rodinného domu bleskom.

Významná úloha bleskozvodu

Podstatou bleskozvodu, aktívneho (pracuje rýchlejšie, a preto je aj drahší) alebo pasívneho, tzv. oddialeného, je sťahovať bleskový výboj do zeme, čím sa docieli, aby zásah vysokého napätia našu stavbu obišiel. Všade tam, kde sa predpokladá čulý pohyb ľudí alebo zvierat, alebo na miestach stojacich osamote a vyvýšene, je bleskozvod nutnosťou. Ak máte bleskozvod naplánovaný v projekte stavby, neodporúčame šetriť na bleskozvode, pretože by ste sa zahrávali s výsledkom kolaudácie. Bleskozvod na dome je dôležitý aj v prípade, ak v budove alebo jej blízkosti skladujete horľaviny. Pravidelné odborné kontroly stavu bleskozvodov vykonávajú špeciálni revízni technici všade tam, kde je inštalácia bleskozvodu nutnosťou.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.