Potrebujete svietiť? Ako si vybaviť nový elektromer?

0 597

Bez elektriny sa dnes nepohneme nikam a neurobíme takmer nič. Ide o veľmi dôležitý zdroj, vďaka ktorému sa nám darí plnohodnotne plniť svoje ciele a uspokojiť všetky dôležité potreby v živote. Význam elektrickej energie si ani neuvedomujeme a jej silu pociťujeme až v momente, keď sa jej dodávka z určitého dôvodu čo i len na malý moment preruší. Veľmi veľa môže ovplyvniť aj samotný elektromer a jeho umiestnenie na správnom mieste v okolí domu. Ak staviate dom alebo je pred vami rekonštrukcia, mali by ste spozornieť.

Pri starších stavbách rodinných domov sa umiestňoval elektromer často priamo do muriva. Dnes to musíte pri výstavbe rodinného domu riešiť inak a akákoľvek zmena v súvislosti s typom odberného miesta sa musí nahlásiť dodávateľom energie. Základom je zaistiť k zariadeniu bezproblémový prístup pracovníkom elektrární.

Ako postupovať, keď potrebujete nové pripojenie?

Všetko musí mať svoj logický postup a ani tu nebude tomu inak. V súčasnosti si to ale celé môžete zjednodušiť niekoľkými výhodami. Prvou z nich je, že máte k dispozícii internet, cez ktorý viaceré z týchto služieb vybavíte oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

Začnite podaním žiadosti, ktorú si môžete nájsť aj na internetovej stránke dodávateľa elektriny, ktorého ste si vo svojom regióne vybrali. Ak si nie ste istí konkrétnymi krokmi, využite zákaznícku linku, alebo si prečítajte sekciu často kladených otázok. Vie to veľmi dobre pomôcť.

Čakajte na odpoveď

Tu vás upozorňujeme, aby ste si všetko dobre a dopredu naplánovali a načasovali, aby ste potom zbytočne nečakali. Po odoslaní vašej žiadosti má dodávateľ čas v lehote jedného mesiaca (30 kalendárnych dní) na odpoveď, ktorou je zaslanie návrhu zmluvy o pripojení odberného elektrického zariadenia.

Tu sa dozviete všetko potrebné, ako si pripraviť odberné miesto, ale pre mnohých to najdôležitejšie, koľko a v akej lehote musíte za pripojenie zaplatiť. Lehota na uhradenie všetkých nákladov je bežne 14 kalendárnych dní, každý odberateľ si ale svoje podmienky môže špecifikovať inak. Takže starostlivý prieskum a výber určite neuškodí.

Ak splníte podmienky, všetko bude riadne skontrolované a prešlo ďalšími schvaľovacími procesmi, môžete sa pripojiť na sieť a konečne svietiť. Máte nový a namontovaný elektromer na dostupnom mieste.

Dajte si pozor na zmeny

Ako zistíte, ide o veľmi náročné postupy a administratívne kroky, ktoré sa ale vykonávajú väčšinou len raz za život. Preto pozor na všetky detaily.

Problém môže však nastať aj vtedy, ak ste sa rozhodli urobiť v dome zmeny, ktoré sa dotknú aj vášho aktuálneho zariadenia. Napríklad pripojiť k elektromeru iné zariadenie, alebo keď ste si v dome nainštalovali typ vykurovania, ktorý musí spĺňať iné štandardy a typ odberného miesta. Vtedy sa nanovo podáva žiadosť a všetko schvaľuje.

Všetko si vyžaduje spoluprácu a kontakt s dodávateľom elektriny, ktorý by sa vám mal v rámci prozákazníckeho prístupu snažiť vyhovieť a zohľadniť aj vaše požiadavky. Určite ale nečakajte, že sa vám behom jedného týždňa podarí vybaviť všetko.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.