Bezpečný únikový východ: Čo by ste nemali mať na chodbách a v spoločných priestoroch bytov?

0 691

Možno sa tešíte z krásneho bývania v nádhernom byte a lukratívnej štvrti mesta. To je samozrejme len dobre, pretože získať dnes vlastné bývanie nie je až tak celkom jednoduché. Udomácnili ste sa, kúpili krásny nábytok a vybavili interiér najmodernejším zariadením? Ostáva vám sa zoznámiť so susedmi a vytvoriť si tak na novom mieste to najlepšie zázemie so všetkým, čo k tomu patrí.

Zrazu vám ale niekto zaklope na dvere a bude chcieť od vás peniaze – pokutu za porušenie vyhlášky, ktorá nariaďuje, ktoré veci na danom mieste spoločných priestorov nemajú čo hľadať. Je to opodstatnené a všetko má svoj dôvod. A ak máte na chodbe a v spoločných priestoroch aj vy police, skrinky a iné doplnky, možno by ste mali spozornieť.

Bytom sa to všetko nekončí

Ak ste si kúpili byt, musíte si uvedomiť, že k nemu patria aj spoločné nebytové priestory, vždy v konkrétnych podieloch, prerozdelené medzi všetkých vlastníkov bytov. Nie sú to teda len dvere vášho bytu, za ktorými končia vaše právomoci a povinnosti, ale aj vstupné haly a časti bytového komplexu, schody základy, strecha a prípadne garáž.

Na základe fondu opráv, do ktorého v mesačných platbách prispievate, sa podieľate na prípadných rekonštrukciách a opravách týchto priestorov, ako aj na zachovaní bezpečnosti v nich.

Ochrana pred požiarmi je dôležitejšia!

K jednej z povinností, ktoré v rámci ochrany pred požiarmi v súvislosti s užívaním takýchto stavieb a priestorov musíte dodržiavať, patrí aj zachovanie bezpečnej únikovej cesty. Únikovou cestou je tu samozrejme v prvom rade schodisko a jeho spoločné priestory.

Vy ako ich spolumajiteľ musíte podľa vyhlášky MV č. 94/2004 Z.z. zaistiť priechodnosť a bezproblémový pohyb, čo znamená vyhnúť sa akýmkoľvek poličkám, skrinkám a botníkom z horľavého materiálu, ktorý navyše uberá voľný priestor a pohyb počas evakuácie. Podobne by ste mali zabudnúť aj na rôzne stavebné úpravy v týchto častiach, pretože pokuta je vysoká a začína sa to kontrolovať.

Je dôležité si uvedomiť aj to, že počas prípadného požiaru bude viditeľnosť v týchto miestach možného úniku minimálna a tieto prekážky môžu tak vašu bezpečnosť a život ešte viac ohroziť.

Dajte si preto záležať na dodržiavaní týchto povinností a starajte sa tak o svoju vlastnú bezpečnosť. Požiare v bytoch a bytových domoch sú tretie najčastejšie, takže opatrnosti nie je nikdy dosť. Myslite na to a pozrite sa na vašu chodbu, čo všetko na nej je, prípadne sa poraďte s vašim správcom, čo je ešte v rámci normy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.