Poriadok robí priateľov. Platí to aj v partnerskom vzťahu?

0 485

Doma nemusíte byť na všetko sama, keď si v tom urobíte poriadok

Povinnosti v práci, nákup potravín a vyzdvihnutie detí zo školy – tento kolotoč nemusíte zvládať úplne sama. Zvyky sa s dobou našťastie menia, a k radosti všetkých žien je dnes bežné sa starosť o domácnosť spoločne s partnerom. Je lepšie si dopredu stanoviť určité pravidlá alebo to nechať prirodzene vyplynúť? A ako je to s deťmi a domácimi prácami? Prinášame niekoľko rád a tipov, ktoré sa pri nastavovaní pravidiel zaručene osvedčia.

Ideálna matka a manželka: Mýtus, alebo skutočnosť?

Väčšina žien má v sebe podvedome zakódovaný určitý ideál, ktorý sa snaží za každú cenu naplniť. Zvládať všetko a vyhovieť celej rodine. Lenže takáto snaha je niekedy viac na škodu. Človek, ktorý sa chce zavďačiť úplne každému a všetko zvládnuť, sa veľmi ľahko dostane do časového presu a nikdy nekončiaceho kolotoča. Ako z toho von? Nesnažte sa byť v každej situácii za ideálnu matku a manželku, nie ste predsa stroj! Veci si rozdeľte podľa potreby – čo je nutné spraviť dnes, čo zas môže počkať na víkend a podobne. Povinnosti si rozplánujte tak, aby boli zvládnuteľné a vy ste pritom neodpadla z vyčerpania. Uvidíte, že zrazu budete mať oveľa viac energie.

Taktika: tímová práca

Je úplne bežné, že dávate prednosť vysávaniu pred utieraním prachu. Snažte sa rozdeliť si s partnerom prácu tak, aby každý dostal na starosť to, čo ho aspoň trochu baví. Túto „taktiku“ samozrejme nejde praktikovať neustále, ale ak to bude aspoň trochu možné, určite vás tímové upratovanie bude stáť oveľa menej premáhania. A ak sa stane že predsa na vás vyjde menej obľúbená činnosť, snažte sa ju čo najviac zefektívniť a používať správnych pomocníkov. Pri umývaní podláh vyskúšajte napríklad strapcový mop Vileda Turbo 3v1, ktorý kombinuje tri typy strapcov, vďaka ktorým zachytí viac než 99 % baktérií a vírusov a odstráni ich bez nutnosti použitia chemikálií. Pri žmýkaní sa naviac nebudete musieť namáhať, rotačný systém je poháňaný jednoduchým zošliapnutím pedálu.

Nehrajte žiadne hry

Ak chcete partnera upozorniť na to, že čistota vašej domácnosti závisí len na vás, nenechávajte ostentatívne riady v dreze, neustlanú posteľ alebo nevyžehlenú bielizeň. Táto cesta totiž z dlhodobého hľadiska nikam nevedie. Rovnako ako všade inde, je to aj s upratovaním o dohode… Niekomu záleží na čistej kúpeľni viac, druhý si zas potrpí na teplej večeri a ihneď umytom riade. Spravte kompromis a snažte sa vyhovieť si navzájom, pretože ako sa hovorí: Poriadok robí priatelov. A to isté platí aj v partnerskom vzťahu. Poriadok v kuchyni vám zariadi napríklad hubka Glitzi Always Clean od Viledy, ktorá pomocou PUR aktívnej vrstvy odstráni aj tie najodolnejšie nečistoty z riadov a po opláchnutí je znovu ako nová.

Nebojte sa zapojiť deti

Deti zrejme nikdy nebudú milovníkmi upratovania, no aj napriek tomu ich už od útleho veku môžete postupne zapájať do domácich prác, čím ich budete viesť k poriadku a čistote. Každý je iný, a preto je potrebné nastaviť si vlastné pravidlá. Určite nič nepokazíte tým, keď sa s nimi porozprávate o tom, s čím by chceli pomôcť . Nezabúdajte však na to, že povinnosťou každého člena v domácnosti by mali byť primerané veku. Menší môžu upratať svoje hračky, starší zas vyniesť odpadky či pomôcť s vysávaním.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.