Ponúkajú priestor s mnohostranným využitím Pergola či prístrešok patria do každej záhrady!

0 715

Záhrada bez pergoly alebo prístreška je ako telefón bez SIM karty. Dá sa používať, ale o mnoho funkcií sa tak pripravujeme. Chýba ochrana pred slnkom a dažďom, bezpečný a pohodlný priestor na posedenie, leňošenie, letné ničnerobenie. My jednoducho hlasujeme za „striešku“ v záhrade. Nemusí stáť veľa peňazí a hotová môže byť raz-dva.

Celý rok túžime po slnečnom lete, ale keď napokon nastane a žeravá guľa na oblohe poriadne sála, zatienené miesto v záhrade je na nezaplatenie. Vytvorí ho pergola alebo prístrešok, ktoré sa hodia do každého exteriéru. Stačí si vybrať vhodný dizajn a veľkosť a nielen leto, ale aj jar, jeseň či dokonca zima budú v záhrade ešte príjemnejšie.

Pomocou pergoly sa dá navyše jednoducho rozšíriť obývačka alebo kuchyňa. Stačia iba dva stĺpy a strecha, aby sa metre štvorcové priestoru na posedenie zväčšili. Okrem toho záhradu oživia – dizajnom či zeleňou, ktorá sa dá v nej či na nej pestovať.

Pod prístreškom to žije!

Využitie takto získaného priestoru je naozaj mnohostranné. Je to krásne miesto na rodinnú oslavu, krst či dokonca svadbu. Zatienil nečakane letnú oblohu búrkový mrak? Nevadí, zábava pokračuje pod prístreškom! Malá Zuzka sa naďalej môže čľapkať v bazéniku, Jurko neprestane bagrovať v malom pieskovisku a dospelí si medzitým v pokoji zjedia obed, vypijú kávu či doprajú pohárik letného drinku.

Potom deti uložia dovnútra na popoludňajší spánok. Slnko už znova svieti a vysúša mokrý trávnik, kým dedko drieme v hojdacej sieti upevnenej na stĺpoch prístreška a babka v tieni na záhradnej sedačke. Spokojní sú všetci až na členov rodiny v tínedžerskom veku: kedy už konečne všetci na dva dni vypadnú, nech tu môžeme mať poriadny žúr?! Aj taký deň príde a hoci dospelí nemusia byť z tejto akcie veľmi nadšení, vždy je to lepšie vonku pod prístreškom ako uprostred obývačky.

A ešte sme nespomenuli autá. Keby mali možnosť hlasovať, určite by si tiež vybrali aspoň prístrešok, keď už pri dome nie je miesto na garáž. Menej by na ne pražilo slnko, menej pršalo a ani tie odkazy od vtákov na karosérii by neboli také časté…

Pergola Gardeon
Pergola Gardeon

Miesto pre zeleň

Konštrukcia pergoly alebo záhradného prístreška priam volá po zeleni. Či už stĺpy obrastá vinič, alebo z kvetináčov visia najskôr jahody a potom strapcové paradajky, alebo je jedna stena doslova premenená na bylinkárstvo, kde sú v kvetináčoch kadejaké chutné a voňavé zázraky do kuchyne – všetko sú to dobré riešenia, ktoré prinášajú domáce plodiny aj do záhrady, kde sa inak z priestorových či iných dôvodov nič nepestuje.

Živej zeleni sa na pergolách a v záhradných prístreškoch môže naozaj dobre dariť, len s viničom možno opatrne. Najmä, ak má obrásť drevenú konštrukciu záhradnej stavby. Tá je citlivá na všetky druhy počasia a náročná na starostlivosť. Úponky viniča či inej popínavej rastliny môžu zhoršovať stav dreva a komplikujú jeho údržbu. „Najodolnejšie voči všetkým poveternostným vplyvom a najmenej náročné na údržbu sú prístrešky a pergoly z ocele. Ich štíhlejšia a v porovnaní s drevom subtílnejšia konštrukcia navyše šetrí priestor, takže sa zmestia aj na malú plochu,“ upozorňuje montážnik Tomáš Steinhubl z Gardeon. Tento fakt zrejme neocenia len majitelia menších pozemkov, ale aj vyznávači minimalistického štýlu.

Rýchlejšie hotová, dlhšie funkčná

Drevo je síce drevo, no oceľ sa dá tiež považovať za prírodný materiál. V jej prospech, pokiaľ ide o prístrešky a pergoly, hovoria aj ďalšie fakty. Je to lacnejšie riešenie než drevo, menej vážia a majú vyššiu nosnosť, preto sa dajú využiť napríklad aj na strechách, čas dodania je len niekoľko týždňov a zmontované sú bez zbytočného neporiadku a čakania za pár hodín. Životnosť kovovej konštrukcie je k tomu mnohonásobne dlhšia než drevenej.

Mnohí možno nevedia, že aj oceľové pergoly a prístrešky môžu vyzerať podľa ich fantázie a dajú sa prispôsobiť každému priestoru. Dokonca si zákazníci môžu všetko naprojektovať online,“ rozširuje nám obzory odborník z Gardeon.

Moderna aj klasika

A ešte jeden fakt, ktorý je dobré brať pri výbere materiálu na záhradný prístrešok do úvahy – aký tam chceme mať nábytok. Kým relatívne chladnému kovu s čistými líniami pristane úplne všetko – od jednoduchých a minimalistických riešení cez klasiku až po romantiku, výber vhodných kombinácií s drevom je trochu limitovanejší.

Ale dosť bolo mudrovania, je čas ísť si oddýchnuť do tieňa na čerstvý vzduch. Ako dobre, že máme v záhrade ten prístrešok!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.