Fotovoltaika ponúka riešenie aj pre Váš dom

0 825

Pre naše bývanie je pohodlie nevyhnutné. Nutne tak potrebujeme nielen teplo, ale aj elektrinu. Na dome si však aspoň do istej miery môžeme teplo produkovať sami, a to obľúbenými krbmi.

Mesačným platbám sa však väčšina z nás nevyhne celkom. Platiť totiž musíme za elektrinu, na ktorú idú mesačne nemalé sumy. Bez svetla a spotrebičov si však naše životy nevieme predstaviť, no ak chcete ušetriť a pozeráte sa dopredu, oplatí sa aj Vám investovať do fotovoltaických panelov.

Práve táto technológia Vám umožní vyhnúť sa poplatkom za čerpanie elektriny z bežnej distribučnej siete. Je predsa veľmi pravdepodobné, že cena elektriny pôjde časom určite hore, preto sa Vám táto investícia vráti v priemere za 10 až 15 rokov, a to pri súčasných cenách za energie. Tieto panely sú však schopné vyrobiť aj viac energie, ako je Vaša domácnosť schopná spotrebovať, zaujímavým teda je aj predaj nadbytočnej elektriny do distribučnej siete. V takomto prípade sa Vám počiatočná investícia vráti ešte rýchlejšie.

Táto možnosť je vhodná nielen na odľahlé miesta kde nie je distribúcia elektriny možná bežnou cestou, ale umožní odpútať sa od mesačných platieb dodávateľom a môžete ju tak využiť naozaj kdekoľvek. Princíp spočíva v tom, že fotovoltaické články v paneloch dokážu vyrobiť elektrinu zo slnečných lúčov. Netreba sa obávať ani zamračeného počasia, slnko svieti aj vtedy. Takto si vyrobíte jednosmerný prúd, ktorý striedač premení na striedavý, ktorý poznáme z našich zásuviek.

Táto možnosť teda nie je len pre tých, ktorí chcú chrániť životné prostredie, ale hlavnou výhodou je práve šetrenie. Prvotná investícia nie je malá, no môžete získať aj štátnu dotáciu, ktorá môže pomôcť osamostatniť sa pri výrobe elektrickej energie. Financovať tento Váš zámer môžete aj prostredníctvom úveru z banky, no tá zväčša vyžaduje aj Vašu spoluúčasť. Ak chcete prebytok distribuovať ďalej do siete, potrebujete so spoločnosťou uzavrieť aj zmluvu o pripojení zariadenia.

Investícia do kvalitných fotovoltaických panelov sa rozhodne oplatí, no dbajte aj na odbornú montáž.

Foto By: Intel Free Press

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.