Osvetlenie do záhrady premení nočný svet na nepoznanie

0 555

Osvetlenie v záhrade dokáže navodiť romantickú atmosféru a rozžiariť takmer každé prostredie. Osvetlený chodník, záhon kvetov a cesta k bazénu, vyniknú v žiare svetiel naozaj jedinečne. Pohyb v tme sa stane pre vás praktickejší a trávenie voľného času na terase i vo večerných hodinách, nebude viac prekážkou.

Závesný lampáš do záhrady
Závesný lampáš do záhrady

Na trhu je dostupné veľké množstvo svietidiel, z ktorých mnohé sú veľmi praktické. Nájdu sa však aj dekoračné skvosty, ktoré z vašej záhrady vyčarujú naozajstnú rozprávku. Existujú i také, ktoré tieto dve funkcie spájajú v jedno – čiže dokonalý dizajn i praktické využitie. Výber záleží len od osobných preferencií každého zákazníka. Pozrime sa spolu s odborníkom z redakcie magazínu Top Bývanie, aké máme ďalšie možnosti.

Záhradný lampáš
Záhradný lampáš

Typy svietidiel

Vo všeobecnosti môžeme vonkajšie osvetlenie rozdeliť na prevádzkové, kam patrí osvetlenie komunikačných priestorov – príjazdové cesty, garáž, chodníky a akcentové, ktorých cieľom je vyzdvihnúť dizajn záhrady a osvetliť určité záhradné prvky.

Závesné svietidlá – Prvý typ predstavujú závesné svietidlá, ktoré sa najlepšie vynímajú v altánkoch a na terasách. Môžete ich zavesiť nad stôl alebo pred vchod do domu. Existujú i závesné lampáše či rôzne dizajnovo inovatívne lampy tohto typu.

Nástenné vonkajšie svetlá – Nástenné vonkajšie svetlá sú veľmi praktické. Nenápadné sa skryjú na fasáde, pričom nechajú dom pekne vyniknúť a dizajnom tiež neurazia. Na výber máme z množstva kúskov napr. svietidlá v tvare štvorca, obdĺžnika alebo závesný lampáš.

Reflektory – Sú určené na osvetlenie väčších plôch, čo je ich veľkým plusom. Menej atraktívny je ich vzhľad. Odporúčajú sa namontovať pred príjazdovú cestu alebo do veľkých záhrad, kde by bolo finančne náročné pokryť celú plochu pozemku iným typom svetiel. Umiestňujú sa nad zem alebo priamo do zeme. Funkčné je i umiestnenie priamo na budovu.

Svetlá zapustené do zeme – Ide o typ svietidiel, ktoré sú zabudované v zemi. Nevyčnievajú nad povrch zeme a šetria miesto. Sú elegantné, nenápadné a hodia sa do maloplošných častí záhrady. Nepredstavujú žiadnu prekážku pri chôdzi a zdrojom ich svetla sú halogénové žiarovky.

Solárne svetlá – Naozaj inovatívne sú solárne svetlá, ktoré sú skvelým ekologickým riešením. Nabíjajú sa priamo od slnka a ožiaria vám celú plochu záhrady bez toho, aby ste míňali elektrickú energiu. Ich prevádzka je naozaj jednoduchá. Môžete ich umiestniť kdekoľvek a znovu preniesť bez problémov. Sú dostupné v rôznych dizajnových variantoch. Zapnú sa okamžite po zájdení slnka, vďaka svetelnému senzoru, ktorý majú zabudovaný. Ich intenzita však závisí od slnečného žiarenia cez deň, pokiaľ bolo zamračená i svetlo solárnych lámp bude menej silné.

Svetlo do záhrady

Špecifiká svetiel

Intenzita svetla – veľmi silná intenzita vyžarovaného svetla nie je vhodná, pretože spôsobuje efekt zatmenia, pri ktorom zanikne ostatok záhrady. Silnejšie svietidlá sú však vhodné na príjazdové cesty alebo pred vchod do domu. Na dekoračné zvýraznenie je vhodná nižšia intenzita svietidla a ideálna je kombinácia oboch typov svietidiel.

Farba svetla – na výber máme z 2 farieb a to, studeného a teplého bieleho svetla. Teplé svetlo je pre veľké množstvo zákazníkov príťažlivejšie. Vyžarujú ho halogénové žiarovky, ktorých jedinou nevýhodou je vysoká spotreba. V minulosti to bol väčší problém ako dnes. Pretože momentálne sú na trhu dostupné rôzne alternatívy v podobe LED diód a energicky úsporných žiaroviek, vďaka ktorým ušetríte na financiách a dajú vám presne to, po čom túžite.

Senzor pohybu – svietidlá, ktoré majú zabudovaný senzor pohybu sú skvelým riešením nie len v prípade príjazdových ciest do domu. Skvele sa hodia pred vchodové dvere či do tmavších častí záhrady. Uvítajú domáceho a v nočných hodinách sú naozaj neoceniteľné.

Stupeň odolnosti – vonkajšie svietidlá sú na rozdiel od interiérových vybavené systémom, ktorý zabezpečuje odolnosť voči vode a vniknutiu cudzích telies. Táto technika je označovaná značkou IP, pričom prvé číslo hovorí o ochrane pred prachom a vniknutiu pevným telies. Druhé číslo označuje odolnosť voči vode – čím je číslo vyššie, tým je ochrana kvalitnejšia.

Pokiaľ sa svietidlá nachádzajú na voľnom priestranstve, ideálne IP je IP 55 – IP 67. Pokiaľ sú ukryté pod prístreškom stačí krytie IP 44. Ak chcete svetlá do vody, aby vám krásne vynikli napríklad v jazierku, potrebujete špeciálne svietidlá s IP 68 a triedou ochrany III.

Dizajn + bezpečie – výber vhodného osvetlenia do exteriéru dizajnovo vyzdvihne váš príbytok. Nejde však len o krásu, ktorú svietidlá so sebou prinášajú, dôležité je vyzdvihnúť praktické využitie svietidiel. Vďaka nim, sa stáva pohyb po záhrade jednoduchší a praktickejší a v neposlednom rade poskytujú bezpečie.

Dúfam, že sme vám troška poradili. Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si celkom pekný článok na stránke mojdom.sk

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.