Mikróby v byte: Miesta, na ktoré zabúdame

0 757

Všetci chceme, aby bol náš domov nielen čistý, ale aj bezpečný. Prevencia je základ, no na odstránenie nežiaducich baktérii musíme najskôr vedieť o miestach, ktoré sú nimi najviac zasiahnuté. A práve v našom článku si potrebný prehľad v tejto súvislosti určite urobíte.

Žiadna podlaha, toaleta alebo posteľ. Roztoče a nebezpečné baktérie môžete nájsť aj na iných a dosť často nečakaných miestach, s ktorými denne prichádzate do kontaktu.

  • Telefóny a diaľkové ovládanie;
  • Kuchynské dosky na krájanie;
  • Odpadkové koše;
  • Špongie na umývanie riadu;
  • Práčka;
  • Dvere a rukoväte domácich spotrebičov a nábytku;
  • Záves v kúpeľni;
  • Klávesnice a počítačové myši.

Mnohé baktérie sú pre naše telo prospešné, ale obrovská časť z nich nám dokáže spôsobiť aj mnohé infekcie a zdravotné problémy.

Telefóny

Predstavte si, koľkokrát denne sa ich, nielen vy, dotýkate rukami a tvárou. Umývanie rúk po každom kontakte by bolo asi nelogické a náročné, ale s pomocou hygienickej utierky to raz za čas môžete zvládnuť.

Pre porovnanie, na svojom mobile môžete nájsť viac ako 140 tisíc koloniálnych baktérií, pričom splachovač WC ich má „len“ niečo cez 7 až 8000.

S diaľkovým ovládaním je situácia rovnaká. Antibakteriálne utierky sú teda dobrá voľba. Platí to aj pre kľúče od auta a iné tlačidlové mechanizmy, ktoré berieme do ruky každý deň.

Kuchynská doska

Mikróby milujú vlhko a najlepšie sa preto množia aj na mokrých kuchynských doskách. Riešenie: Stačí si pripraviť roztok z vody a octu alebo alkoholu a minimálne raz za týždeň tento priestor ním pretrieť. Tiež sa snažte používať na krájanie rôznych potravín aj odlišné dosky.

Odpadkové koše

Odpad v koši je najväčším zdrojom šírenia baktérií, ktoré sa v nesprávne vybavenom priestore množia aj do iných častí. Ak sú umiestnené v kuchynskej linke, platí to dvojnásobne. Používajte vrecká a vnútro koša ostane čisté. Umývajte aj samotný kôš a dodržiavajte pravidlá správnej separácie a recyklácie odpadu.

Špongie na umývanie riadu

Čím častejšie meníte špongie na umývanie riadu, tým lepšie! Aj keď slúžia na udržiavanie čistoty, hromadia sa v nich obrovské množstvá baktérií, ktorých je nemožné sa zbaviť. Je vhodné po umytí riadu dôkladne opláchnuť a umyť aj samotnú špongiu.

Práčka

Nie všetky baktérie a špina sa pri praní odstránia. Mnohé z nich sa usadzujú v bubne stroja. Preto, vám mikrobiológovia odporúčajú spustiť krátky prací cyklus s teplou vodou a pridaním malého množstva octu aspoň raz za šesť mesiacov.

Dvere a rukoväte domácich spotrebičov a nábytku

Veľmi starostlivo utrite aj dvere chladničky, umývačky riadu a rúry, ako aj kľučky dverí, najmä na dverách kúpeľne, kuchyne a WC a pri čistení používajte iba kvalitné čistiace prostriedky.

Sprchový záves a hlavica

Pravidelne umývame vaňu a umývadlo, ale často zabúdame na sprchový záves. Práve ten vo vlhkom prostredí akumuluje obrovské množstvo škodlivých baktérií. Pravidelne ho preto umývajte alebo vymeňte za nový.

Ak je to možné, záves vysušte a po sprchovaní nezatvárajte dvere kúpeľne. Aby sa zabránilo tomu, že sa škodlivé baktérie dostanú na pokožku, mala by sa pravidelne umývať aj sprchová hlavica. Je dobré, ak si minútu pred sprchovaním vopred pustíte vodu.

Nič nepodceňujte a minimálnu hygienu v týchto miestach určite dodržiavajte, vyhnete sa tak nečakaným ochoreniam, ktoré vám môžu znepríjemniť každý jeden deň.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.