Na stavbe domu môžete ušetriť, ale aj prerobiť

0 412

Ak sa púšťame do stavby nášho domova, iste nás trápia najmä financie. Ide o veľkú investíciu, na ktorej sa dá ušetriť, no rovnako rýchlo aj prerobiť značnú časť rozpočtu. Väčšina z nás sa však usiluje o prvý variant, no ako laik musíme dávať väčší pozor, aby sme nerobili práve tie zlé rozhodnutia, ktoré by nás mohli pripraviť o peniaze.

V prvom rade treba už pri samotnej stavbe myslieť aj na budúce náklady. Kúrenie v našich polohách si vyžaduje viac energie, a teda aj peňazí, no jednoduchými rozhodnutiami si aj tieto náklady môžete znížiť na minimum. Dobré preto je poznať samotný pozemok aj orientáciu. Následne tak môžete vďaka správne umiestneným veľkým oknám využiť južné slniečko aj v zime, potreba kúrenia tak bude nižšie aspoň počas slnečných dní. Rovnako pomôže aj zapustenie časti domu do svahu, ktorý ochráni pred chladom aj vetrom.  Správnou dispozíciou, aj orientáciou okien teda môžete ušetriť aj bez veľkých investícií. Pozor však dajte aj na dostatočné tienenie v lete, aby sa Váš domov veľmi neprehrieval.

Ušetriť môžete aj na doprave stavebného materiálu. Pre jeho voľbu zvažujeme veľa faktorov, no ak je v blízkosti pozemku píla a odborná pracovná sila, môže aj toto rozhodnutie ušetriť nemalú časť nákladov na dovoz iného stavebného materiálu desiatky kilometrov. Úsporu tiež môžu priniesť aj nekonvenčné spôsoby výstavby, ako napríklad hlina, či slama.

Myslieť treba aj na spôsob vykurovania. Nech je už Váš dom orientovaný a navrhnutý tak, aby čo možno najlepšie využiť energiu zo slnka, predsa len v zimných mesiacoch budete tepla potrebovať viac. Nepodceňujte teda ani jeho správny výber, no aj tu trh ponúka viacero možností, ktoré Vám ušetria čas, alebo peniaze.

Pri stavbe neraz dávame prednosť svojpomocnej práci, no nezabúdajte, že aj čas sú peniaze. Naviac pomalým napredovaním a nedostatočným zabezpečením stavby počas rokov výstavby, trpí aj samotný stavebný materiál, čo môže mať dopad aj na ďalšie náklady na bývanie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.