Na čo všetko by ste si pri zasklení balkóna mali dať pozor?

0 753

Máte to šťastie a spolu s pekným bytom si užívate aj nádherný a veľký balkón alebo krásnu terasu v blízkosti rodinného domu? Je to komfort na nezaplatenie a kúsok priestoru, kde vášmu prepojeniu a blízkosti k prírode a čerstvému vzduchu nič nebráni. Z času na čas možno na vás fúkne chladnejší vietor, zaprší alebo nasneží a vy ste preto nútení tieto priestory a súčasť vášho obydlia opustiť. Dá sa to ale vyriešiť správnym spôsobom zasklenia týchto priestorov. A my si o tom niečo teraz povieme.

Objednávka zahŕňa množstvo opatrení

Viacero spoločností vám toto riešenie ponúkne spolu s inštaláciou samotných okien. Buď pri novej stavbe, alebo v momente pri výmene starších typov okien za tie lepšie. Zákazník by mal ale vedieť, že ide o rôzne druhy práce. Zasklenie potom zahŕňa nielen inštaláciu rámov a dvojitých skiel, ale často aj izoláciu, zvukovú izoláciu miestnosti a množstvo ďalších opatrení.

Náš tip: Predtým, než prijmete konečné rozhodnutie, mali by ste si zvážiť všetky dôležité detaily a významné drobnosti.

Technický stav nosných konštrukcií

Balkón sa líši od lodžie v tom, že stojí na budove. Všetko mechanické zaťaženie je tak rozdelené na jeho celom základe. To znamená, že pred výberom vhodného zasklenia by ste si mali preveriť nosnosť vášho balkóna a úpravy, ktoré vám na ňom povolia robiť.

Mnohé byty sú aj o rovnakom a špecifickom dizajne fasády, ktorý by ste mohli touto úpravou narušiť. Všetky informácie môžete nájsť v zmluve o prevode vlastníctva bytu alebo inej nehnuteľnosti, prípadne u správcu tejto bytovej jednotky. V prípade rodinných domov je to samozrejme jednoduchšie, ale aj tu by ste si mali preveriť nosnosť týchto častí stavby.

V takýchto prípadoch je dôležité vykonať technickú prehliadku balkóna. Závery expertov vám potom pomôžu ľahšie rozhodnúť, aký typ zasklenia si vybrať, a či je potrebná dodatočná práca na jeho posilnenie.

Výber typu rámu

Každé zasklenie sa musí nejakým spôsobom aj uchytiť, čo môže byť zasa problém pri novo zateplených bytovkách, kde sa môže týmto zásahom narušiť konštrukcia izolácie. Typ zasklievania závisí však aj od cieľov zákazníka:

  • ak vidíte balkón ako pokračovanie obytného priestoru, alebo ho plánujete využívať po celý rok na rekreáciu, vyberajte univerzálne a pevnejšie zasklenie s dokonalým uchytením a pevným rámom;

  • ak je hlavným cieľom ochrana pred vetrom, hlukom a prachom z ulice – stačí nainštalovať úsporné zasklenie.

Typ rámu a uchytenia skiel závisí aj od svetovej strany, na ktorú máte svoj balkón orientovaný. Myslíte na to v lete, kedy bude celý deň svietiť silné slnko. Niektoré materiály sa pod jeho vplyvom veľmi rýchlo ničia. Ide najmä o lacnejšie plasty. Podobne to samozrejme platí aj v zime, kedy je extrémom zasa nízka teplota.

A keď sme už pri poveternostných podmienkach a počasí, na pevnosť presklenia sa oplatí myslieť dvojnásobne, pretože búrky a silné vetry sú stále častejšie. V tomto prípade je dobré zvážiť aj typ skla a jeho charakteristiky. Ideálne by malo byť s certifikátom alebo disponovať štítkom s informáciami o jeho hrúbke a pevnosti.

Náš tip: Pre väčšiu istotu a spokojnosť si dajte balkón a jeho zasklenie alebo iné stavebné úpravy aj poistiť. V rámci poistenia nehnuteľnosti alebo dodatočne, oplatí sa to!

Výber dodávateľa

Prevažná časť problémov v súvislosti so zasklením balkóna alebo inej podobnej časti budovy súvisí s porušeniami výrobnej technológie a inštalácie. Preto si vyberajte poskytovateľa týchto služieb naozaj zodpovedne.

  • preštudujte si všetky dostupné ponuky vo vašom kraji;

  • opýtajte sa na kvalitu práce a správanie okenných konštrukcií v zime a v lete známych, ktorí si inštalovali zasklenie na balkón aspoň 2 až 3 roky dozadu, a ak je to možné, skontrolujte výsledok;

  • osobne komunikujte s remeselníkmi, ktorí budú vyrábať a vykonávať inštaláciu – kvalifikovaní odborníci vám vždy ľahko vysvetlia všetky otázky a nebudú sa vyhýbať odpovedi.

Dokončenie zasklenia balkóna

V rámci úspešného dokončenia zasklenia balkóna by ste nemali zabudnúť aj na financie. Prehodnotiť ponuku aj z tohto hľadiska je viac než dôležité. Tu sa ale šetriť na úkor kvality neoplatí vôbec. Ak je v rámci zasklenia balkóna, lodžie alebo iných častí stavby aj dodatočná izolácia, dávajte si pozor aj na použité izolačné materiály:

  • vhodný je expandovaný polystyrén s hrúbkou najmenej 10 cm, závisí od typu konštrukcie;

  • používa sa aj minerálna vlna;

  • skúste izoláciu balkónov na báze polyetylénovej peny.

  • rám musí samozrejme kompenzovať hrúbku izolácie pomocou dodatočného profilu.

Ak sa vám to podarí, dobre zasklený balkón pomôže udržať teplo vášho domova a zvýši užitočnosť bytu. Treba si len správne vybrať a všetko dôkladne zvážiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.