Môžete mať saunu aj byte?

0 352

Až donedávna boli možnosti organizácie takéhoto rozhodnutia obmedzené len dostupnosťou súkromného pozemku mimo mesta. Dnes nebude ale žiadnym sprisahaním ani vaše rozhodnutie, zariadiť si niečo veľmi podobné aj vo vašom byte na najvyššom poschodí a konečne si tak splniť svoj dlhoročný sen. Dnes sa však všetko rýchlo mení a dokonca aj majitelia malých bytov vo viacpodlažných budovách si môžu dovoliť vytvoriť skutočnú saunu.

Samozrejme, celá organizácia závisí výlučne od veľkosti miestnosti. Pri pomerne priestranných izbách je možné inštalovať saunu s kapacitou pre viac ako dvoch ľudí. Skromná a menšia veľkosť miestnosti umožňuje inštalovať mini-sauny, mini-parné miestnosti pre jednu osobu.

Prečo práve sauna?

Sauna a jej blahodarné účinky nie sú žiadnou novinkou, o čom vás môže presvedčiť jej obľúbenosť už v starovekom Ríme. V teple a tichu tu ľudia riešili dôležité štátne záležitosti. Sauna je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie. Pod vplyvom tepla sa rozširujú krvné cievy, zlepšuje sa prietok krvi a metabolizmus.

Horúca pokožka rýchlo odvádza teplo do vnútra tela. Pri uvoľnení potu je krv zbavená kyselín, znečistenia a iných odpadových produktov. Len pár výletov do sauny – a budete cítiť, ako sa pleť zlepšuje a akné a iné zápaly zmiznú.

Zvlášť užitočné je navštíviť saunu po športových aktivitách. Intenzívna fyzická aktivita vedie k tvorbe kyseliny mliečnej vo svaloch, čo spôsobuje nepríjemné pocity v tele. Sauna je preto povinnou súčasťou rehabilitačného programu pre športovcov. Výsledkom je uvoľnenie napätia unavených svalov a zmiznutie napätia kĺbov. To vysvetľuje vzhľad relaxačného efektu po tom, čo ste boli v dobre zohriatej miestnosti.

Sauna pomáha pri bolestiach hlavy, poruche krvného obehu, artritíde, bolesti chrbta, reumatizmu, ochorenia a dýchacích ciest. Po procedúre môžete relaxovať a cítiť príjemnú únavu. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl.

Moderné domáce mini sauny – to sú kúpele vo vašom byte

Tento luxus pre vaše telo si už môžete dovoliť aj vo svojom vlastnom byte, ktorý nemusí byť ani extra veľký. Skúste si v ňom inštalovať mini saunu! Moderné domáce mini-sauny ľahko zapadajú do akýchkoľvek rozmerov bytu. Takže aj keď máte veľmi malú kúpeľňu, potom si môžete v nej vybudovať aj perfektne fungujúcu parnú miestnosť.

Domáce mini-sauny v byte vám veľmi rýchlo navodia atmosféru kúpeľov! Môžete ju umiestniť nielen do kúpeľne, ale aj do chodby a na balkón. Samozrejme že si ju musíte vybrať na základe konštrukcie, veľkosti a typu. Nakoľko potrebuje sauna vetranie, nemala by byť v príliš uzavretom, tesnom priestore. Samozrejme, že by ste si ju mali umiestniť v tesnej blízkosti kúpeľne, z ktorej sa potom vyberiete na odpočinok do postele alebo v obývacej izbe na sedačku.

Čo by ste mali o nich vedieť?

Sauny sa teda zvyčajne nachádzajú najmä v kúpeľni a jej tesnej blízkosti. Hlavnou vecou je komunikácia, bez ktorej by bohužiaľ nebolo možné s týmto zariadením pracovať. Ide o elektrinu a dodávku vody. Pripojenie na energiu by malo byť riešené formou samostatného ističa a prúdového chrániča.

Možností saunovania máte niekoľko, no k najzákladnejším saunám sa podľa typu konštrukcie radia vstavané, teda vyrobené na mieru a hotové, ktoré nájdete aj v klasických predajniach.

Potom rozhoduje pri výbere samozrejme aj druh sauny podľa jej spôsobu prevádzkovania. Tu sa delia na:

  • švédske sauny – teplota 100 až 110 °C pri minimálnej vlhkosti – najväčšia záťaž pre telo;

  • parné sauny – teplota je naopak najnižšia do 60 °C, no vlhkosť naopak veľmi vysoká;

  • fínske sauny – majú teplotu od 75 do 80 °C pri vlhkosti až 80 %;

  • infra sauny – veľmi obľúbené pre najnižšiu záťaž pre telo, pretože nie ste v horúcom vzduchu a telo prehrieva do hĺbky len svetlo.

Kúpte si svoju kabínku

Takáto sauna nezaberie veľa miesta a môžete si v nej dopriať vami požadovaný luxus. Kabínky sú vyrobené z kvalitného dreva, ktoré musí byť dobre vysušené. Tie sauny, kde sa vyskytuje vysoká vlhkosť (parné) sa vyrábajú zasa zo sklolaminátu. Infračervené sú ideálne aj pre svoju konštrukciu. Všetko, čo potrebujú je zapojenie do elektrickej siete. Na pohodlných sedadlách sa môžete potom pokojne saunovať kedykoľvek sa vám zachce.

Nezabudnite aj na éterické oleje a soľné doplnky. Uvidíte, že to bude ten najlepší relax, s ktorým nie sú tie najmenšie problémy. Mini sauna v domácnosti je neuveriteľná novinka! Tak sa ňou nechajte potešiť a pridajte teplo do vášho života aj počas najväčšej zimy!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.