Kuchynské trendy: In je moderná útulnosť

0 658

Kuchyňa nie je len priestor, kde sa dá variť. Odohráva sa v nej významná časť rodinného života, lebo napríklad na rozdiel od obývačky, kde sledujeme televízor, je v kuchyni čas aj na spoločné debaty. Mala by mať preto svoje čaro, dušu, aby sa v nej každý cítil dobre. 

Koľko ľudí, toľko chutí. Každý má rád niečo iné. Aj preto je paleta trendov v kuchyni pomerne široká. Aby si ju každý mohol zariadiť štýlovo a zároveň na svoj obraz. Veď je to miesto rodinného života! Odborníka na dizajn a kuchyne Petra Heribana sme sa teda opýtali na novinky vo svete kuchýň.

„Trendov je skutočne veľa, čo je dobré, pretože si každý nájde presne to, čo ho vystihuje, a kde sa zároveň cíti ako ryba vo vode,“ rozhovoril sa dizajnér Oresi a súčasne predseda Dozornej rady Slovenskej výtvarnej únie Peter Heriban. V portfóliu špecialistov na kuchyne nájdeme krásne veľký výber kuchýň v rôznych cenových hladinách. „Máme aj finančne veľmi prijateľnú a zároveň dizajnérsku kolekciu, ktorú navrhol taliansky dizajnér Andrea Capovilla. Inšpiroval sa krásou krajiny, takže v nej nájdete rôzne drevodekory či kameň, všetko prírodné materiály. Moderné sú biele kuchyne, drevo, betón, leštená mosadz, púdrové farby a aktuálne sú najviac in hygge, industriálne, vintage a vidiecke kuchyne,“ vysvetľuje dizajnér Oresi.

Vplyvná atmosféra

Samozrejme, prvoradé je mať strechu nad hlavou. Keď sa nám to podarí, je namieste zariadiť si vlastný alebo hoci aj prenajatý priestor tak, aby bol z neho domov. Miesto, ktoré poskytuje upokojujúce zázemie a zdroj životnej energie, nielen ochranu pred tmou a chladom v noci. „Som presvedčený, že v živote človeka je veľmi dôležité, akými vecami sa obklopuje a čo tvorí jeho najbližší životný priestor,“ pokračuje s istotou v hlase P. Heriban. „Všetci si pamätáme farby, materiály a atmosféru domova, kde sme ako deti žili s našimi rodičmi. Naše deti budú zase spomínať na svet, aký sme im vytvorili my. Je dokázané, že rodina najviac žije spolu v kuchyni, preto si treba vybrať takú, ktorá podporí spoločné pekné zážitky a potom spomienky na ne.“

Recept na šťastie – hygge štýl

Keby sa dal hygge štýl exportovať, Dánsku by do štátnej pokladnice pribudla naozaj príjemná kôpka peňazí. Našťastie, pre zvyšok sveta sa tento štýl rozširuje ďalej zadarmo a vstúpil aj do kuchýň.

Čo ho charakterizuje? Útulnosť a príjemnosť (to je aj význam dánskeho slova hygge), od ktorej je len krôčik ku šťastnému a spokojnému životu. Možno práve vďaka tomuto štýlu patria Dáni medzi najšťastnejšie a najspokojnejšie národy na svete. 

Útulnosť je pri hygge alfou a omegou. Materiály sú príjemné, trvácne a nenáročné na udržiavanie. Nech je pohoda! Dá sa to aj v kuchyni. Kto má rád vysoký lesk, no dráždia ho desiatky odtlačkov prstov a dlaní na kuchynskom nábytku, nech vymení minimálne dvierka v akomkoľvek dekore upravenom špeciálnou technológiou, aby na ňom nepríjemné stopy nebolo vidieť. Hygge je aj pre milovníkov dreva. Tí sa obyčajne pre svoj vzťah k tomuto materiálu pekne zapotia, keďže drevený nábytok sa relatívne zložito udržiava a navyše niekedy potrebuje aj prelakovať. Ešteže už dnes existuje drevodekor, ktorý sa na pohľad aj na dotyk správa ako drevo, ale údržba je minimálna.

Teplo a svetlo domova

Hygge vystihujú jemné farby a všetko prírodné – drevo, kameň, prútie, kožušiny, vlnené textílie. Batérie a úchyty sú mosadzné alebo medené, spotrebiče skôr malé ako veľké, nenápadné. Majú slúžiť dobrej veci, nie dominovať kuchyni. 

V jedálenskom kúte nesmie chýbať drevený stôl. Osvetlenie je príjemné, navodzujúce upokojujúcu atmosféru. Dôležitými doplnkami sú steny plné fotografií rodiny a priateľov, šťastné momenty, na ktoré sa dobre spomína. Samozrejme, nechýbajú sviečky a drobnosti, ktoré lahodia oku alebo duši. 

Hygge kuchyňa je jednoducho taká príjemná, útulná a pokojná, že sa v nej každý zdržiava veľmi rád. Aj návšteva jej dáva prednosť pred obývačkou. Chce byť v priestore, ktorý hovorí, že tu žijú spokojní a šťastní ľudia.

Industriálny štýl

Keď sa povie priemysel, nevybaví sa nám hneď pokoj rodinného kozuba, kuchyňa už tobôž nie. Napriek tomu je industriálny štýl trendom už niekoľko rokov a treba uznať, že má svoje čaro. 

Hlavným mottom tohto štýlu totiž nie je priemysel, výroba, ale odhalenie – obnažené steny, trámy, potrubie. Je to ako odhalenie časti histórie a života, kontakt s realitou, o ktorej vieme, ako vyzerá, a nebojíme sa jej. Naopak, žijeme v nej spokojne a v rovnováhe.

Mixom istej surovosti a zároveň modernej a klasickej elegancie vznikne kuchyňa, ktorá o obyvateľoch domu prezrádza, že majú „drive“, energiu, ťah na bránu, poznajú svoju hodnotu a vedia, aký dôležitý je kvalitný oddych a pohoda.

V industriálnej kuchyni je veľký priestor na kontrast, kombinujú sa v nej rôzne druhy materiálov a povrchov, doplnené o nejaký vintage alebo retro prvok. Odhalený betón, tehly, drevo, sklo, kov, koža – pri vhodnej kombinácii sa uplatnia všetky.

Vintage šarm

Nostalgia a spomienky majú tiež svoju silu. Asi preto sa v kuchyniach tak dobre udomácnil vintage štýl. Prelína sa v ňom moderna a minimalizmus s kúskami, ktoré priestoru vdychujú dušu či osobitý šarm. Treba si však dať pozor, aby sme to neprehnali a nemali kuchyňu zapratanú starými alebo staro vyzerajúcimi, no nepotrebnými kúskami.

Základom príjemnej vintage kuchyne je jednoduchá, funkčná a praktická kuchynská linka, na ktorej nič „nekričí“ a neruší. A potom príde to kúzlo. Vyčarí ho napríklad vintage jedálenský stôl, svietidlo alebo ostrovček a ešte zopár retro doplnkov. Ale naozaj nie veľa, pretože pri vintage štýle treba dvakrát častejšie myslieť na to, že menej je viac.

Chce to zmenu štýlu

Veľa inšpirácií aj kuchyňu presne pre vašu rodinu, vaše potreby, možnosti a štýl určite nájdete v kuchynskom štúdiu na Hodžovom námestí v Bratislave. Či si už vyberiete, alebo nie, urobia vám dokonalý 3D návrh. Budete si ho prezerať, skúmať, popritom popíjať kávičku a keď sa vám rozbúcha srdce, je to tam – zamilovali ste sa do svojej novej kuchyne!

Je to však dobré rozhodnutie?! Čo ak sa dnes cítite na industriálny štýl, ale o pár rokov, možno už o tri, o štyri, dostanete chuť na hygge? „Podľa mňa to nie je žiadny problém,“ usmieva sa Peter Heriban, dizajnér Oresi. „Ak je kuchyňa priestorovo dobre navrhnutá a vyrobená z kvalitných materiálov vrátane kvalitného kovania, určite bude dobre slúžiť roky a zároveň sa bude dať kedykoľvek prerobiť aj jej štýl. Veľkú zmenu urobí výmena jedálenského stola alebo svietidiel, dvierok alebo pracovnej dosky. Potom stačí už len všetko dotvoriť vhodnými doplnkami. Keďže základ kuchyne ostáva, nejde o žiadnu zásadnú investíciu. Opäť sa budete zo svojej kuchyne radovať a bude ideálnym miestom pre celú rodinu.“

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.