Slovník pojmov pre tých, ktorí sa rozhodli, rekonštruovať, kupovať nábytok a zariaďovať nový interiér

0 1 079

Krásny dizajn a vzhľad nového nábytku nie je všetko, s čím si pri jeho využívaní vystačíte. Dokonalý dizajn a komfort vám zaistí aj nerez, laminát, MDF doska či moderné Terrazzo. Ak vám ale tieto pojmy veľa nehovoria, môže byť pre vás hľadanie tej správnej inšpirácie a materiálov na zdobenie komplikovanejšie.

Doba ide dopredu a všetko sa rýchlym tempom neustále vyvíja, vďaka čomu vám nové veci a materiály dostupné na trhu nemusia vždy veľa hovoriť. S naším slovníkom pojmov budete však v obraze a zariadenie interiéru alebo exteriéru sa stane hračkou a príjemným spestrením života, na ktorého kvalitu sú nároky zo dňa na deň vyššie.

Dôležité pojmy a slová, s ktorými sa najčastejšie stretnete

Nerez

Slovo, ktorého štylisticky neutrálnymi ekvivalentmi sú nehrdzavejúca oceľ alebo antikoro je vyjadrením materiálu – ocele odolnej voči korózii a určitým chemickým činidlám. Podľa zloženia a obsahu chrómu a niklu poskytne vždy konkrétny a pomerne vysoký stupeň hygieny a ochrany. Často sa používa v potravinárskom priemysle a v kuchyni či kúpeľni. Je ale veľmi obľúbenou dekoráciou a súčasťou akejkoľvek miestnosti.

Terrazzo

Aj keď to znie exoticky a moderne, nejde o žiadnu veľkú novinku. Novinku, ktorá by dizajnérom a architektom nič nehovorila. Nakoľko sa ale stále častejšie dostáva aj do bežnej domácnosti, laikom až tak veľa nepovie.

Ide o materiál s dlhoročnou tradíciou, ktorý sa stará o dokonalé stvárnenie priestoru. Materiál, ktorý zaisťuje špecifickú povrchovú úpravu, väčšinou podlahovej plochy. Vďaka originálnej možnosti vzorovania vie suplovať mramor a iné ďalšie štruktúry. Môžete ním obložiť aj steny, kozuby a iné časti, ktoré potom získajú na jedinečnosti. Je veľmi odolný, ľahko sa udržuje, vďaka čomu vám zároveň aj dlho vydrží. Niekedy ho môžete nájsť aj pod názvom Gres.

Formaldehyd

Formaldehyd je látka používaná pri výrobe mnohých typov lepidiel a živíc, ktoré sa zase používajú na spracovanie panelov na báze dreva – teda nábytku. Najmä nové a takto navzájom spojené dosky môžu uvoľňovať molekuly formaldehydu do prostredia, v ktorom bývame a spávame. Uvoľňovanie formaldehydu, ktoré sa považuje za škodlivé pre zdravie, je v mnohých krajinách upravené osobitnými pravidlami a zákonmi.

Dávajte si ale pozor, aby ste ho pri kúpe lacného nábytku nemali doma viac ako rodinnej pohody.

Vodeodolné alebo prachotesné

Mnohý z nás si pri kúpe niektorých výrobkov a materiálov dávajú pozor na vlastnosti. K jedným z najviac diskutovaných patria vodeodolnosť alebo prachotesnosť. V podstate je to hodnotenie schopnosti použitého krytia zachovať jadro v bezchybnom stave tým, že nepríde do kontaktu s vodou alebo inými látkami.

Väčšinou sa stupeň ochrany špeciálnym krytom alebo krytím týka elektrospotrebiča, ktorý by nemal prísť do kontaktu s cudzím telesom. Pri takýchto výrobkoch si všímajte stupne ochrany, o ktorých hovoria IP kódy.

(International Protection – vo význame stupňa medzinárodnej ochrany)

Akrylové farby

Sú farby, vysoko odolné voči slnečnému žiareniu, čím sa spomaľuje proces zožltnutia, keď sú vystavené slnečnému žiareniu. Používajú sa hlavne pri práci s ľahkým drevom, kde žltnutie farby môže spôsobiť nežiaduce farebné tónovanie. Pri aplikácii v tenkej vrstve poskytuje prirodzený vzhľad, ktorý vytvára efekt transparentného filmu. Uplatní sa aj na stene a povrchoch, ktoré je nutné oživiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.