Konečne čisté: Ako sa starať o žalúzie?

0 605

Skôr alebo neskôr príde v každom jednom interiéri čas na väčšie upratovanie. Mnoho ľudí ale čaká na tento deň so strachom, pretože musia vyčistiť naozaj všetko: lustre, steny a stropné lampy, skrinky, chladničku, mikrovlnnú rúru a tak ďalej. A v jarnej sezóne alebo naopak na teraz blížiace sa Vianoce je potrebné umyť aj okná a vyčistiť rolety.

Samozrejme, väčšina z nás sa to snaží robiť priebežne, no naopak veľká skupina ľudí jednoducho nemá čas, starostlivosť o domácnosť a rodinu, práca a sem tam aj potrebný odpočinok, sú všetko veci, ktoré musíme pred týmito činnosťami uprednostniť.

Žalúzie si ale vašu pozornosť minimálne raz za rok zaslúžia, pretože sa na nich usadzuje prach a špina, ktoré sú v mnohých prípadoch dôvodom a príčinou viacerých ochorení. My vám prezradíme, ako si práve tento proces údržby zjednodušiť, ako umyť žalúzie a aké prostriedky na to existujú.

Priamo na okne?

Žalúzie sú dokonalým zariadením a doplnkom v každej modernej domácnosti, pretože si s jeho pomocou môžeme regulovať osvetlenie a určitým spôsobom zaistiť aj izoláciu proti chladu alebo naopak nadmernému teplu. Ako ale všetci veľmi dobre vieme, každá vec nám bude fungovať tak dlho a dobre, ako sa o ňu budeme pravidelne starať.

Klasické žalúzie, ktoré máme takmer všetci, sa čistia pomerne zložito. V prvom rade musíte dávať pozor, aby ste si pri ich utieraní neporanili ruku a potom zasa nepoškodili ich často jemnú konštrukciu. Niekto ich preto dáva radšej pri čistení úplne dole, teda celé odmontuje a očistí na určenom mieste a druhí to zasa riešia, v rámci úspory času a práce, priamo na okennom ráme.

Toto rozhodnutie je na vás, ak si ich správne nasmerujete jedno utretie vlhkou handričkou by malo stačiť. Robte to ale pred čistením samotného okna, aby ste si nenarobili zbytočne viac roboty.

Suché alebo mokré čistenie?

Opäť treba poznamenať typ dizajnu, ktorý ste si pre vaše tienenie zakúpili. Horizontálne žalúzie môžu byť dnes vyrobené z tenkého kovu, dreva, bambusu alebo plastu. Vertikálne rolety sa zvyčajne vyrábajú z hustých textílií. Môžu vyzerať ako pevné plátno, ktoré stačí iba oprať, ale tu pozor. Nerobte to v práčke, odporúčame ich ručne párkrát prepláchnuť vo vlažnej vode s obsahom čistiaceho prípravku!

Horizontálne žalúzie sú veľmi tenké a pružné, preto je potrebné pri čistení dávať pozor, nedajú sa len tak ľahko vymeniť. Najlepšie sa čistia mokrou – vlhkou handričkou. Prípadne môžete využiť špeciálne doplnky. Ich praktické využitie necháme ale na vašom zvážení.

V prípade malých usadenín a prachu môžu byť okenné rolety jednoducho len vysávané. Pokiaľ ide o kuchynské závesy, ako aj žalúzie, ktoré sú inštalované v školách, kanceláriách a priemyselných zariadeniach, ľahké čistenie nebude stačiť . Zavolajte si čistiaci servis.

Všeobecné rady: Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, pretože niektoré materiály by mohli pod silným vplyvom chemikálie na svojej kvalite a funkčnosti len utrpieť. Čisté rolety musia byť aj dôkladne vysušené. Aby ste to dosiahli, utrite všetky lamely suchou handričkou.

Žalúzie z bambusu a dreva

Drevené a bambusové žalúzie sú nepochybne vhodné pre mnohé interiérové štýly. Avšak otázka, ako umývať horizontálne žalúzie z bambusu alebo prírodného dreva už mnohých nezaujíma.

Tu existuje jedno hlavné pravidlo: v žiadnom prípade nevystavujte drevo ani bambusové žalúzie predĺženému pôsobeniu vody a silne chemických čistiacich prostriedkov. Tieto veci by ste si mali uvedomiť ešte pred samotným nákupom takéhoto spôsobu tienenia a vašich možností dodatočného čistenia.

Všetky druhy dreva sú pod silným a dlhým vplyvom vody deformované. Takéto žalúzie stačí preto vyčistiť vlhkou handričkou na odstránenie prachu. Potom môžete použiť leštidlá na báze antistatických sprejov. Antistatická látka, ktorá je súčasťou laku, chráni povrch drevených pásov pred usadzovaním prachu.

Opäť pripomíname, že na čistenie si môžete kúpiť špeciálnu kefu. Skladá sa z niekoľkých plastových prvkov , ktorých počet sa pohybuje od 2 do 6. Na koncoch každého prvku je mäkká špongia pokrytá špeciálnou látkou.

Ako vidíte, čistenie akýchkoľvek žalúzií trvá nejaký čas. Ale vaše okná ostanú po tomto procese dokonale žiarivé a vy budete s výsledkom určite spokojní.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.