Dieťatko ešte stále spáva s vami a vy máte pocit, že by sa to malo zmeniť. Aj keď síce spí vo vlastnej postieľke, takmer každú noc sa nenápadne presúva do manželskej postele. Ráno sa na vás usmieva doširoka vysmiate slniečko, ktoré leží v posteli vedľa vás, no mamka a ocko majú pocit, že cítia každú kostičku svojho tela. Vravíte si, nastal čas! Presunieme ho do detskej izby. Ako to však urobiť tak, aby to čo najmenej zasiahlo psychiku dieťaťa a pohodu vo vašej rodine? Máme pre vás niekoľko tipov.
Vyžaduje si to vhodný čas
Detská izba by do života dieťaťa mala vstúpiť v období, keď ho nezaťažuje nič iné. Presun určite nie je vhodný v čase, keď sa dieťaťu režú zuby, keď je choré a už vôbec nie v období nástupu do škôlky. Ak očakávate prírastok, potom by ste mali začať s presunom do detskej izby v dostatočnom predstihu. Aj keď sa to nám dospelým možno nezdá, detská izba je vo svete dieťaťa veľký zlom, preto nie je rozumné túto psychickú záťaž akokoľvek prehlbovať. Horná hranica je 6 rokov, kým vaše dieťa nastúpi do školy, malo by už spávať samé.
V mnohých prípadoch pomohlo, ak malo dieťa dostatok priestoru na zoznámenie sa s priestorom novej izby. Vytvorte mu miestnosť, kde budú bývať detské hračky, do ktorej sa bude chodiť hrať, kde si môže priviesť kamarátov, kde vzniká priestor pre detské postieľky. Dieťa môže v izbe stále častejšie počas dňa spávať. Až jedného dňa zistíte, že sa vaše dieťa spontánne, samostatne a bez akéhokoľvek nátlaku presunulo do detskej izby.
Pomôžu vám aj detské hračky
Dieťa potrebuje spoločníka, ktorý mu bude oporou v novej situácii. Nechajte ho, nech si samo vyberie plyšáka, s ktorým chce spávať. Neodmietajte detské hračky, ktoré pomáhajú vášmu drobcovi zaspať v tme, je to pre neho omnoho menej stresujúce a v konečnom dôsledku si každé dieťa od plyšových hračiek časom odvykne.
Nechajte deti, aby si detskú izbu mohli čiastočne zariadiť aj oni sami. Zoberte ich do obchodu a obzrite si detské postieľky spoločne. Dajte mu na výber, nech vám prstíkom ukáže, ktorá mu je najsympatickejšia a ktorá je najpohodlnejšia. Vybudujte v nich pocit, že sú majiteľmi izby, aby si vytvorili pozitívny vzťah k neznámemu priestoru. Dávajte si pozor na to, aby ste interiér detskej izby nezaložili príliš veľkým a zbytočným množstvom vecí. Detská izba má rozvíjať detskú kreativitu a fantáziu, má byť dostatočne priestranná a presvetlená.
Prečo je detská izba pre dieťa prospešná?
Detská izba a nepochybne aj kvalitné detské postieľky podporujú kvalitný detský spánok. Vhodné detské postieľky sú bezpečné, štýlové a majú adekvátnu povrchovú úpravu. Výrobný materiál by určite nemal obsahovať žiadne škodliviny. V izbe by sa mali detské postieľky nachádzať ďalej od okna, v časti, ktorú ste vyčlenili na oddych.
Okrem toho je vlastná izbička vynikajúcim spôsobom ako v dieťati podporiť a vybudovať sebadôveru. Naučí sa spoliehať samé na seba a zložité situácie, ktoré na neho v živote čakajú, bude zvládať omnoho jednoduchšie. Detská izba pripravuje deti na veľké kroky, nehovoriac o tom, že spať vo vlastnej izbičke je predsa hrdinské!