Ako vybrať osvetlenie, ktoré rozžiari vaše Vianoce každý jeden rok

0 1 279

Svetlom rozžiarené Vianoce sú neodmysliteľnou súčasťou najkrajších sviatkov v roku. Vďaka ich sile, farbe a lesku je atmosféra významných dní neobyčajná a magická. Iste, čarovnú chvíľu umocňuje aj spoločnosť najbližších členov rodiny. Avšak, veľmi veľa docielite aj použitím a výberom vhodného vianočného osvetlenia.

Vyzdvihnúť si pred najkrajšími sviatkami v roku v obchode potrebné osvetlenie určite nebude problém. Ponuka je naozaj obrovská. Zložité môže byť, nájsť si v tomto sortimente skutočne kvalitné a odolné produkty, s ktorými si budete môcť svoj domov vyzdobiť každú jednu sezónu.

Osvetlenie do voza aj do koča

Móda a trendy sa každý jeden rok menia, preto je dobré vybrať si model osvetlenia, ktorý môžete použiť v interiéri aj exteriéri. LED modely sú v súčasnosti veľmi populárne. Zvládnu nápor členov vo vašej domácnosti, no pokojne ich môžete použiť aj vo vonkajších podmienkach.

Výhodami takéhoto multifunkčného osvetlenia je úspora energie a prvky pozostávajúce z náteru odolného voči vlhkosti, vďaka čomu vám vydrží naozaj dlho.

Hlavným miestom použitia dobrého elektrického osvetlenia je samozrejme vianočný stromček, ktorý je možné umiestniť vďaka spomínaným funkciám nielen vo vnútri, ale aj vonku.

Ako si vybrať elektrické osvetlenie?

Analýzu trhu s týmto sortimentom si urobte radšej s predstihom. Ak sa chcete vyhnúť preplneným obchodom a veľkým radám pri pokladniach, nakupujte cez internet alebo s dvojmesačným náskokom. Ak vám takýto adrenalín neprekáža, určite nájdete dobré vianočné osvetlenie v obchodoch aj teraz, no môže byť už za vyššiu cenu.

Nezabudnite ani na farbu, možnosti jej zmeny, počet svetiel, dĺžku, spotrebu a bezpečnosť osvetlenia.

5 odporúčaní, ktoré vám pomôžu vybrať si kvalitné vianočné osvetlenie

  • Žiarovky

Veľmi veľa závisí hlavne od veľkosti stromčeka alebo miesta, ktoré chcete svetlom ozdobiť. Pre malý vianočný stromček sú vhodné svetelné reťaze s mikrolampami, jedno alebo viacfarebné. Ich tvar je zvyčajne zaoblený. Spravidla majú viac rôznych režimov blikania. Pri vyšších modeloch si môžete dovoliť experimentovať ešte viac.

Z dôvodu času využívania vianočného osvetlenia nezabudnite pri výbere hľadať iba úsporné LED žiarovky, ktoré vám ušetria energiu a nehrozí vznik požiaru, pretože neprodukujú teplo.

  • Typ a farba kábla

Veľmi veľa druhov vianočného osvetlenia má farbu káblov zelenú, vďaka čomu sa jeho umiestnením na stromček nijako nezníži kvalita celkového dizajnu. Sú tu však aj strieborné alebo biele vianočné stromčeky – v tomto prípade by ste mali vyberať typy s priehľadnými káblami a pokiaľ možno bielymi LED žiarovkami (diódami). Ideálne tak, aby ste docielili potrebné osvetlenie stromčeka bez výrazných detailov. O tie sa predsa postarajú krásne vianočné ozdoby.

Pri výbere by sa mala zohľadniť aj veľkosť. Dĺžka je do značnej miery určená výškou a obvodom stromu (ako aj veľkosťou miestnosti). Pozor aj na vzdialenosť od zástrčky po koncovú žiarovku, obvykle nepresahuje 1,5 m.

  • Funkčnosť

Ešte pred zvážením spomínaných detailov a nákupom vhodného osvetlenia by ste nemali zabudnúť ani na funkčnosť. Aby malo svetlo dostatočnú odolnosť proti vlhkosti, skontrolujte izoláciu vodičov. Venujte pozornosť problémovým oblastiam s prepínačmi režimu, ako sú napríklad spojovacie vodiče so žiarovkami a vodiče so zástrčkou. Všímajte si popis, bezpečnostné označenie, certifikáty a všetky ďalšie parametre a radšej nakupujte osvetlenie v dôveryhodnej predajni a nie na trhoch.

Skontrolujte, či existuje tesná, flexibilná izolácia a či nedošlo k vonkajšiemu poškodeniu. Drôt by nemal prasknúť alebo ohybom prerušiť napätie.

  • Odolnosť

Keďže vám pouličné osvetlenie bude musieť fungovať za každého počasia, malo by mať dlhú životnosť, väčšiu pevnosť materiálu a odolnosť voči znečisteniu a ultrafialovému žiareniu.

V našom podnebí nie je odolnosť materiálu proti mrazu posledná hodnota. Lacný plast (PET, PVC) pri mínusových teplotách rýchlo stratí flexibilitu a praská. Vďaka tomu môžu byť káble holé a samy o sebe sa stanú nebezpečnými.

  • Bezpečnosť a ochrana

Veľmi dôležitým faktorom vianočného osvetlenia je aj jeho bezpečnosť a ochrana. Všímajte si preto napätie jednotlivých žiaroviek. Nezabudnite však ani na ochranu. Každé kvalitné osvetlenie by malo mať konkrétnu triedu ochrany. Pre vonkajšie svetlá je to trieda IP44 a vnútorné osvetlenie triedy IP20 a IP23. Aj tieto informácie nájdete na obale.

Ak je to možné, skontrolujte osvetlenie už v obchode. A pre ešte väčšie pohodlie si vyberte to, ktoré môžete ovládať aj cez aplikáciu v mobile.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.