Fotovoltické panely ako obnoviteľný zdroj energie

0 1 133

Fotovoltické panely majú v porovnaní s konvenčnými technológiami výroby elektrickej energie množstvo výhod a jedinečných predností. Spomedzi viacerých vlastností môžeme vyzdvihnúť energetickú nezávislosť a environmentálnu kompatibilitu. Prečítajte si viac informácií o hlavných výhodách fotovoltiky. Prečo sú fotovoltické panely obľúbeným ekologickým prvkom vo viacerých domácnostiach?

Fotovoltická energia je čistá energia

Technológia, ktorá využíva energiu zo Slnka nie je novou záležitosťou. Jej história siaha až do siedmeho storočia pred našim letopočtom. Už starí Gréci a Rimania začali sústreďovať slnečné lúče pomocou skla a zrkadiel na zapaľovanie ohňa pre náboženské, ale aj praktické účely. V súčasnosti fotovoltika značne napreduje. Od budov až po vozidlá poháňané slnečnou energiou –  modernú fotovoltiku môžete využiť takmer kdekoľvek.

Do kategórie solárnych panelov môžeme vo všeobecnosti zaradiť fotovoltické panely a solárne kolektory. Obidva druhy zohrávajú dôležitú úlohu pri výrobe energie zo Slnka. Avšak zatiaľ čo solárne kolektory premieňajú slnečnú energiu na tepelnú, fotovoltické panely ich menia na energiu elektrickú.

  • Solárne kolektory: ohrev vody
  • Fotovoltické panely: ohrev vody, elektrická energia

Fotovoltika: Nenápadná ale účinná

Na rozdiel od neobnoviteľných zdrojov energie je tradičný fotovoltický panel neškodný pre životné prostredie – nevznikajú toxické skleníkové plyny, neznečisťujú sa podzemné vody ani sa nevyčerpávajú prírodné zdroje. Okrem toho pomáhate chrániť planétu tým, že znižujete svoju závislosť od neobnoviteľnej energie. Fotovoltické panely sú počas prevádzky tiché, vizuálne nenápadné a nerušia Vaše každodenné aktivity.

Aj samotná inštalácia solárnych panelov pod dohľadom odborníka je nenápadná, pričom počas nej nedochádza k narušeniu Vášho životného štýlu. Náklady na solárne panely sa v súčasnosti rýchlo znižujú a očakáva sa, že sa budú znižovať aj v nasledujúcich rokoch – v dôsledku toho majú skutočne v sľubnú budúcnosť z hľadiska ekonomickej rentability aj environmentálnej udržateľnosti. A ako je to so životnosťou jednotlivých komponentov v solárnych paneloch? Keďže konštrukcia nezahŕňa žiadne mechanicky pohyblivé časti, oveľa menej sa kazia. Tým sa znižuje pravdepodobnosť  pravidelných návštev mechanika, ktorý by musel opraviť pokazené prvky v systéme.

Solárna energia ako predmet štúdií

Schopnosť vyrábať energiu pre obyvateľov planéty bez negatívneho zásahu do Zeme je už dlhú dobu zaujímavým konceptom pre viacerých vedcov. Nedávna štúdia spred dvoch rokov hľadala hlavné prínosy, trendy ale aj prípadné obmedzenia, spojené s využívaním fotovoltiky. V publikácií sa spomína preskúmanie až 145 dokumentov, ktoré zaradili prevádzku fotovoltických – zelených striech ako účinnú stratégiu na výrobu čistej energie. Benefity, ktoré so sebou prináša klasický fotovoltický panel bude zohrávať dôležitú úlohu aj v budúcnosti, keďže na cestu udržateľnosti sa kladie väčší dôraz ako kedykoľvek predtým.

Významom fotovoltiky sa zaoberajú aj vedci zo susedného Poľska. V marci tohto roku bola vydaná publikácia s cieľom posúdenia rentability inštalácie fotovoltiky v bežnej domácnosti. Výskum trval tridsaťjeden mesiacov a výsledky priniesli ekonomický prebytok pre každú domácnosť  – viac ako tristošesťdesiat eur. Podľa odborníkov môže pri starostlivých a racionálnych predpokladoch inštalácia fotovoltických panelov priniesť úspory vo výške niekoľko desiatok eur ročne. Týmto spôsobom sa potvrdila praktická stránka využiteľnosti solárnej energie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.