Aj v úzkej kuchyni môže byť príjemne. Ako na to?

0 1 697

Kuchyňa je v mnohých domácnostiach srdcom domova. Rodiny sa v kuchyni stretávajú už celé generácie a to niekoľkokrát počas dňa. Dokonca aj vtedy, keď je kuchyňa pomerne úzka. Aj napriek tomu sa v nej môžete cítiť príjemne, najmä keď vsadíte na niekoľko ostrieľaných fígľov. Prezradíme vámúzku kuchyňu opticky zväčšiť.

Svetlé farby kuchyňu rozmerovo znásobia

S úzkou kuchyňou sa stretávame predovšetkým vtedy, keď je bytová jednotka alebo rodinný dom menších rozmerov. Úzke miestnosti majú všeobecne tendenciu pôsobiť preplnene, až gýčovito, najmä keď sa do nich snažíme dostať všetko, čo v nich chceme mať. Kuchyne nie sú výnimkou. Práve naopak. Sú skôr priestorom, ktorý túto teóriu potvrdzuje.

Aby ste sa tomuto nežiaducemu efektu vyhli, na tmavé odtiene radšej zabudnite. Môžu pôsobiť chladne a priestor ešte viac opticky zmenšiť. Oveľa lepšie urobíte, keď v interiéri použijete svetlejšie farby, konkrétne bielu, ktorá má tendenciu vytvárať opačný efekt.

Medzi svetlé farby nepatria len všetky odtiene bielej (áno, biela farba nie je len jedna). Patria sem aj veľmi ľahké a jemné tóny, napríklad jemná broskyňová, svetlomodrá, krémovo zelená či orgovánová.

Už po prvom maľovaní zistíte, že správne zvolený odtieň má na úzku kuchyňu veľmi pozitívny dopad. Kuchyňa nie je len opticky väčšia, ale pôsobí oveľa vzdušnejšie.

Rôzne štruktúry majú vplyv na vnímanie farby

Pozitívne vnímanie a lepšie pôsobenie úzkej kuchyne znásobia rôzne štruktúry. Zamerať sa na svetlé odtiene je jedna vec, ale vnímanie jednotlivých tónov príjemne znásobí použitie lesklých materiálov. Nielenže sa svetlo od nich pekne odráža ďalej do miestnosti, ale ostatné farby nepôsobia tak tmavo a matne. Lesk a hladký povrch zlepšuje vnímanie svetlosti, ktorú chcete do úzkej kuchyne dostať.

Rovnaké pravidlá platia aj pri výbere dekorácií. Obrazy sú neoddeliteľnou súčasťou kuchýň a keď zvolíte ich svetlé alternatívy, docielite podobný efekt.

Pruhy majú v úzkej kuchyni pevné miesto

Aby bola úzka kuchyňa maximálne príjemná, zamerajte sa na pruhy, ktoré majú v kuchyni nepochybne svoje miesto. Kuchyňu môžu totiž pekne prevzdušniť tým, že ju svojim vzorom opticky rozšíria.

Pruhy sú všeobecne súčasťou módy a nosíme ich najmä preto, aby postavu opticky predĺžili. Tento efekt sa však môže preniesť aj do sveta bývania. Efekt predĺženia, ktorý je vo svete módy dobre známy, sa vám ľahko podarí preniesť aj do kuchyne

Pravdepodobne ani len netušíte, ako pruhy do kuchyne vlastne dostať. Nemusíte hneď siahnuť po pruhovaných tapetách, aj keď nepochybne sú veľmi obľúbenou možnosťou. Pohrať sa môžete aj s podlahovou krytinou. V ideálnom prípade by mala byť svetlá, či už to bude dlažba alebo iný typ materiálu. Keď pri podlahe vsadíte na priečne pruhy, ktoré budú smerovať od jednej dlhšej steny k druhej, výsledný efekt bude ešte zaujímavejší.

Pozor na spájanie krátkych stien. Priestor by to mohlo opticky zúžiť ešte viac.

A čo zrkadlo?

Pri varení, či príprave desiaty sa na svoj obraz v zrkadle pozerať nepotrebujete, ale takzvaný zrkadlový efekt” je v prípade úzkej kuchyne viac ako žiadúci. Keď nemáte možnosť do kuchyne umiestniť ani len malé zrkadlo alebo nejaký iný zrkadlový prvok, nevadí. Lesklá kuchyňa je tiež alternatívou zrkadla, najmä keď sa v lesku neustále udržuje.

Zrkadlá sú vždy spoľahlivým pomocníkom – či už sa snažíte opticky rozšíriť obývaciu izbu, pracovňu, spálňu, chodbu alebo už spomínanú kuchyňu. Vďaka svetlu, ktoré odráža prakticky do všetkých kútov miestnosti, pôsobí daný priestor oveľa priestrannejšie. Keď sa zrkadiel v miestnosti nachádza viac, efekt je samozrejme, ešte výraznejší.

Tento “zrkadlový efekt” môžu spôsobiť aj ďalšie prvky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kuchyne. Napríklad spotrebiče. Chladnička, rýchlovarná kanvica, varná doska, či rúra na pečenie. Keď zvolíte lesklý nerezový povrch, určite kuchyni zaistíte požadovaný efekt, ktorý ju na zväčší minimálne na pohľad. 

Foto: Nostre.sk

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.