Ako vybrať projekt rodinného domu

0 374

Ak ste sa rozhodli splniť si sen o vlastnom bývaní, zrejme už máte istú predstavu, ako by Váš dom mal vyzerať. Avšak skôr než si konkrétny projekt vyberiete, zvážiť musíte nielen svoje finančné možnosti.

V prvom rade potrebujete pozemok. Až na základe jeho umiestnenia a orientácie, môžete vyberať taký dom, ktorý nebude vyžadovať už ďalšie zásahy do samotného tvaru pozemku. Nejde tu len o to, či je rovinatý, alebo svahovitý. Niektoré domy, najmä tie energeticky úsporné, jednoducho vyžadujú presnú orientáciu na svetové strany. Aby ste teda nemuseli investovať ďalšie peniaze do úpravy terénu, musí spolu korešpondovať projekt domu, aj samotný pozemok.

Dobré preto je, poradiť sa s odborníkom ešte pred tým, než sa pre konkrétny rozhodnete. Projektové domy sú vyhľadávané, no najmä individuálne úpravy nie sú jednoduché, no ich cena, ale aj bohatý výber Vás určite presvedčia.

Naším hlavným kritériom výberu je samozrejme cena. Tá v katalógoch však nie je konečná a k samotnému projektu je potrebné dorobiť umiestnenie na pozemku, no vyriešiť treba aj inžinierske siete. Zohľadniť treba napríklad aj skutočnú nosnosť pôdy, či prípadné zaťaženie strechy snehom vo Vami vybranej lokalite. Aj Vami vybraný katalógový dom si tak s určitosťou vyžaduje úpravy pre lokalitu jeho výstavby. Tieto zmeny by mal vykonať obchodný zástupca firmy, od ktorej projekt kupujete. Ak je tento neochotný, zrejme ste na zlej adrese. Choďte teda radšej ku konkurencií.

Dôležité je aj správne rozhodnutie, či Vám postačuje jedno- alebo dvojpodlažný dom. To závisí od veľkosti pozemku, no aj od toho, koľko miestností naozaj potrebujete. Ak chcete poschodie, je výhodou ak aspoň jedna spálňa s kúpeľňou sa nachádza aj na prízemí. Neskôr môže totiž výborne poslúžiť aj starším, menej pohyblivým členom rodiny. Aj pri podkroví však dbajte na minimálnu výšku pri sklone strechy. Ak je táto okolo 1,5 m je už izba dobre využiteľná aj pre dospelého, nielen pre malé deti. Počet izieb taktiež nepreháňajte. Hosťovská izba, či pracovňa je dôležitá, no často sa dá využiť aj len v jednej miestnosti.

Ešte pred výstavbou treba zvážiť, či chcete mať dom podpivničený. Pivnica totiž vytiahne z Vášho vrecka oveľa viac, ako by ste čakali. Aj to je dôvod, prečo volíme skôr domy bez suterénu. Ak tento priestor určite potrebujete, zvážte aj čiastočné podpivničenie.

Foto By: Allan Ferguson

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.